83% спад в родното птицевъдство

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

За последните 23 години се наблюдава 83% спад в птицевъдството в България. Това заяви Иван Ангелов от Браншовия съюз на производителите на яйца към Асоциацията на земеделските производители в България /АЗПБ/ по време на Първия земеделски бизнес форум в хотел Хилтън днес. Той обясни, че положението в сектора през последните години е изключително неблагоприятно и много ферми са били принудени да прекратят своята дейност. През 1989 г. е имало 18 млн. птици в стоковото направление, докато в момента те са около 3 млн., допълни още г-н Ангелов.

Той подчерта, че последните 9 месеца са били изключително тежки за птицевъдството, поради необходимите инвестиции, за да се отговори на всички европейски изисквания. Въпреки това, Иван Ангелов припомни, че към 1 май 2012 г. са били преоборудвани на 100% всички ферми, докато страни като Холандия, Полша, Испания, Италия, Гърция и Унгария не са успели да спазят срока и  все още работят по старите технологии.

В тази връзка г-н Ангелов подчерта, че правителството, в лицето на Министерството на земеделието и храните, трябва да е по-толерантно към българския производител. Конкретен пример беше даден със страни като Германия и Австрия, където подпомагането на животновъдството в отделните региони стига до над 80%. Субсидирането в България постепенно намалява, като в момента то е 40%, а в някои региони дори и 30%. В същото време в Австрия стига до 85% в необлагодетелстваните региони. По този начин тези държави запазват селското население, а ние го обезлюдяваме, обясни той.

Диляна Хараланова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА