790 хил. животни са застрашени, спре ли преходната национална помощ

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Спирането на националната преходна помощ застрашава близо 80% от сектора на дребните преживни животни в България. Българските фермери получават тази помощ в рамките на повече от 10 години за около 790 хиляди животни”. Това заяви зам. министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева по време на срещата си г-н Тугомир Майдак, държавен секретар в Министерството на земеделието на Република Хърватия, съобщават от аграрното министерство.

Срещата се състоя в рамките на Международното изложение Зелена седмица в Берлин. Тя е част от поредицата подобни, на които се поставя темата за нуждата от продължаване на националната преходна помощ за България през преходния период  на 2021 г. и след това. Към момента Република Хърватия е председател на Съвета на ЕС, което даде възможност и за обсъждане включването на текстове в преходния регламент за запазването на помощта, допълват от МЗХГ.

Пред хърватският си колега зам.-министър Кръстева постави темата и за другия важен приоритет на страната ни, а именно увеличаване на процента на Обвързана подкрепа след 2021 г.

“Въпреки въведената от Румънското председателство възможност за запазване на настоящите финансови нива на обвързаната подкрепа считаме, че трябва да се прояви по-голяма амбиция за приемане на по-високи нива на този вид подпомагане, защото използването на по-голям финансов ресурс ще има положителен ефект за поддържането и развитието на жизнеспособни селски райони, както и за запазването и създаването на работни места”,  категорична беше Кръстева.

По думите й, за да можем да запазим настоящите нива на подкрепа към фермерите трябва да се даде възможност на държавите да прилагат обвързаната подкрепа на нива не по-малко от 18% + 2% за протеинови култури, особено ако не се намери начин за запазване на преходната национална помощ.

През последните няколко години търговията с Хърватия представлява около 0,6% – 0,7% от общия аграрен стокообмен на България. Традиционно, стойността на българския износ на селскостопански стоки за Хърватия надхвърля тази на вноса от там. Водещите аграрни продукти, които страната ни изнася за хърватската република са тютюни, хлебарски, тестени сладкарски и др.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА