71 проекта за 41 млн. лв. са договорени по ПМДР 2014-2020 г. в област Бургас

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Договорените средства по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. в област Бургас са близо 41 млн. лв. Сумата се равнява на 20 % от общия бюджет на Програмата за одобрени 71 проекта, като областта е сред най-развитите в сектор “Рибарство”. Това съобщи заместник-министърът на земеделието храните и горите д-р Лозана Василева по време на Националния рибен фестивал в Бургас, предадоха от Министерство на земеделието, храните и горите.

На територията на областта се изпълняват и 5 проекта по мярка 1.8 „Рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки“ на обща стойност близо 17 млн.лв. безвъзмездна финансова помощ. Два от сключените договори са в Бургас, единият от които в местността Ченгеле скеле, както и по един в общините Поморие, Несебър и Созопол. По думите на зам.-министър Василева, в областта се изпълняват и 3 стратегии по подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) от Местна инициативна рибарска група – МИРГ „Несебър – Месемврия”, МИРГ „Поморие“ и МИРГ „Бургас-Камено“ на обща стойност близо 12 млн. лв. Договорени са и 5 проекта за над 919 хил. лв. по стратегията, които са  в процес на изпълнение и предстоят плащания по тях.

9,4 хиляди тона черноморски улов през 2019 г.

През 2019 година е регистрирано увеличение на общия улов от Черно море, като според данните от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури общото количество на уловите за 2019 г. е около 9,4 хиляди тона. Основната част от улова е от цаца и рапан. Уловите от стопански риболов в река Дунав също се движат в относително стабилни граници, като за 2019 година тяхното количество възлиза на около 35 тона. Основният дял от тях се пада на шарановите риби и европейски сом.

По отношение на аквакултурното производство през последните три години се забелязва относително стабилизиране на производството в рамките на 15,5 – 16,2 хиляди тона. Към момента в ИАРА са регистрирани 755 рибовъдни стопанства.
“Това е една Промоционална кампания, организирана от МЗХГ и финансирана по ПМДР 2014-2020 г. Целта й е да бъде скъсена веригата на доставка, както и се стреми да промени потребителските навици в посока увеличение консумацията на българска риба”, каза още Василева.

Събития от Националния рибен фестивал предстои да се състоят още в градовете: Русе и Стара Загора.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА