56% ръст на прасетата в Благоевградско за 4 години

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

С 56% е нараснал ръстът на отглежданите прасета в Благоевград за периода 2014-2018 г. Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите доц. д-р Янко Иванов на среща със земеделски производители в града, която е част от информационната  кампания по Директни плащания 2020 г.  Пред около 200 стопани експерти на Министерството разясниха новите моменти в преговорния процес на бъдещата Обща селскостопанска политика. На земеделските производители бяха представени и предстоящите приеми по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014- 2020). По нея за настоящия период в област Благоевград са постъпили общо над 279 млн. лева. От тях плащанията по инвестиционните мерки са около 208,5 млн.лв. и 70,5 млн. лв. по компенсаторните.

Фермерите бяха запознати и с новите моменти в законодателството в сектор „Животновъдство“, както и с възможностите за подкрепа по Националната програма по пчеларство.

Оказва се, че Благоевградска област е и първа в страната по брой отглеждан дребен рогат добитъке. Там се гледат около 27% от козите, 11% от овцете и 8% от говедата в България. Регионът се нарежда на първо място по производство на козе мляко и на трето по производство на овче мляко, след областите Бургас и Пловдив.

В рамките на периода 2014 –2018 г. броят на овцете в областта нараства с 8%, на говедата с 26%, на свинете с 56%, а на птиците  с около 3%. Най-значителен ръст се отчита при броя на отглежданите биволи с около десет пъти, а добитото биволско мляко се увеличава над четири пъти. Заявените за директно подпомагане животни от този вид през 2018 г. са близо четиринадесет пъти повече в сравнение с 2014 г.

Основната предпоставка за добро развитие на пасищно животновъдство в Благоевградско е големият дял на постоянно затревените площи (ПЗП), които са 76% от използваната земеделска площ в областта. От тях, заявените за подпомагане по СЕПП, бележат ръст от 43% за периода 2014 – 2018 г. Делът им представлява близо 10% от всички заявени за подпомагане ПЗП в страната.

Аграрният отрасъл формира близо 9% от общата Брутна добавена стойност, създадена от всички отрасли в областта през 2018 г. За настоящия програмен период земеделските производители в района са получили финансова подкрепа в размер на 584,7 млн. лв. Това представлява около 4% от общо предоставения в земеделието публичен ресурс.

В областта се отглеждат основно трайни насаждения и зеленчуци. “За последните пет години площите със зеленчуци се увеличават с 51%, а тези с трайни насаждения с около 14%”, отбеляза Янко Иванов. По думите му, традиционното за областта производство на картофи се разширява. През 2018 г. 9% от всички заявени за подпомагане по СЕПП площи с картофи в страната са в област Благоевград. Тук се намират и 6% от заявените за подпомагане площи с винени лозя, както и над 3% от тези с тютюн.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА