545 огнища на АЧС до момента в Румъния

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути
Iani Chihaia Яни Кихая
Яни Кихая е представител за Централна и Източна Европа на Американската соева асоциация вече 18 години. Той е уважаван експерт по хранене на животните и по фуражни рецепти. Д-р Кихая е изпълнителен директор на румънската Асоциация на производителите на комбинирани фуражи. Има докторска степен по хранене на животните от Аграрния Университет на Букурещ и повече от 20 години професионален опит в румънската фуражна и животновъдна индустрия.

Към момента в съседна Румъния африканската чума по свинете е разпространена в 98 села в 8 окръга на страната и са констатирани общо 545 огнища в две географски зони: Северна и Югоизточна Румъния. Правителството е определило ниво на компенсации за свинефермите, засегнати от АЧС – между 8 и 12 леи/кг живо тегло (между 3,37 лв./кг и 5 лв./кг). Източниците на инфекцията са ясни и двата са от Украйна. Това казва в интервю за списание Агрозона Яни Кихая, представител на Американската соева асоциация и изпълнителен директор на Румънската асоциация на производителите на комбинирани фуражи.

Вирусът е влязъл в Румъния чрез храна

Установено е, че при първото огнище вирусът е навлязъл чрез храна – обработено месо с произход от Украйна. „За пръв път Африканската чума по свинете беше регистрирана в Румъния на 31 юли 2017 г. в окръг Сату-Маре, на 700 км северно от Русе. Болестта се разви бавно в северната част на Румъния и бе регистрирана в 14 села в окръзите Сату-Маре, Сълаж и Бихор. Втората вълна обаче бе регистрирана за първи път в средата на юли 2018 г. в юго-източната част на Румъния. Болестта бе потвърдена на 84 места в окръзите Тулча, Констаца, Браила, Яломица и Галати. Към 2-ри август 2018 г. бяха умъртвени общо 11 772 домашни свине и 49 647 животни в 3 индустриални свинеферми.“, припомня г-н Кихая. „Ние вярваме, че в следствие на лова на диви свине в Украйна много здрави и болни животни са се придвижили към делтата на Дунав, където до преди няколко седмици ловът беше забранен. От там вирусът лесно се е разпространил в села и индустриални ферми.“, казва още експертът.

През миналата седмица правителството в Букурещ е сформирало комисия, в която участват министрите на земеделието, регионалното развитие, вътрешните работи, здравеопазването, финансите, икономиката, отбраната, транспорта и ръководителя на Отдела за спешна помощ и Агенцията по безопасност на храните. Целта е да се направи анализ на ситуацията в Румъния и да се вземат мерки. Към момента е обявено извънредно положение в източния окръг Тулча, който е най-силно засегнат от болестта.

Осигурени са стимули за ловците, участващи в санитарен лов.диви прасета глиган

Кризисният щаб е набелязал допълнителни мерки за наблюдение, контрол и овладяване на ситуацията така, че да се предотврати разпространението на вируса и загубите да бъдат ограничени. “Приети бяха също нормативни актове, уреждащи компенсациите за загубите, понесени от животновъдите в резултат на умъртвяването на животни при ликвидирането на огнищата на болестта. Осигурени бяха финансови стимули за хората, които уведомят властите за случаи на мъртви диви свине, ловците имат стимули да участват в санитарен лов“, разказва Кихая. Установено е, че 20 диви прасета, убити по време на лов са би и заразени с АЧС. Към момента в Румъния има над 120 диви свине на хектар при средно 0,5 диви свине на хектар в ЕС.

Четете още: Няма АЧС в глигана, умрял край Шабла

Хората носят най-големия риск за пренасяне на болестта

“Африканската чума по свинете попада в околната среда и се предава индректно чрез животински секрети и екскременти. Ето защо, ако заразено животно оставя секрети като слюнка, урина или екскременти върху храна за животни, съществува висок риск от разпространение на болестта.

Въпреки това учените са установили, че попадайки в околната среда, вирусът е заразен сравнително кратко време. Ето защо смятам, че има малък шанс вирусът да се разпространи чрез суровини от обекти като търговски пристанища, предприятия за преработка на маслодайни култури или големи ферми, които сега спазват особено стриктно мерките за биосигурност”, коментира Кихая.

Отново ще кажа, че хората, които се движат често, носят най-висок риск от разпространение на болестта. Помните как АЧС навлезе в Чешката Република от 2 медицински сестри, които работеха в болница. Пренесоха болестта в наденички от Украйна…

 

Интервюто с д-р Кихая може да прочетете в следващия брой на списание Агрозона.

 

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА