50% от месото по света ще е изкуствено до 2050 г.

Георги Узунов
Георги Узунов
6 Минути

Водещи американски компании, занимаващи се с разработване на технологии за производство на изкуствени меса, очакват тази година да въведат продукта на пазара. Това съобщават от  „Washington post“.

„Тестовото месо“, въпреки малко страшното име, всъщност няма да се различава от обичайното, твърдят неговите създатели. Единствената разлика е, че вместо да се отглеждат селскостопански животни, които след това са „позволени за клане“, месният продукт ще се отглежда в лаборатория. По-точно в специална хранителна среда, ще бъде възможно да се „отглежда“ говеждо месо. Очаква се то да не се различава от истинското, но мускулната тъкан никога няма да е била част от жив организъм. По вид и вкус разликата също не е забележима, убедени са разработчиците. Технологията ще позволи да се намали цялата производствена верига само на един етап – „отглеждането“ на крайния продукт, което всъщност ще направи ненужно отглеждане на животни, производството на селскостопански фураж, кланица и др.

„Ако тази идея се изпълни поне частично, тя ще бъде един от най-значимите технологични пробиви на нашия век“, казва Кристофър Гастератос, основател на нестопанската организация Cellular Agriculture Society (Общество на клетъчното земеделие), който финансира изследвания в тази област.

Сериозността на тези намерения се доказва от факта, че американските регулаторни агенции от тази година ще издават специални нормативни документи, определящи правилата за производството на такива продукти. В същото време компаниите планират да започнат промишлено производство на „алтернативно месо“, а първите „клетъчни бургери“ ще започнат да пристигат по рафтовете на американските магазини през 2019 г.

 

Фабрики вместо пасища

Според футуристичните прогнози на Кристофър Гастератос до 2050 г.   половината от цялото месо, консумирано по света, ще се произвежда изкуствено, а до края на века 100% от производството ще е в заводи.

Учените, стоящи зад този продукт, твърдят, че изкуственото месо има два доказани плюса. Техният продукт е привлекателен по етични причини, включително за вегетарианци и вегани, защото нито едно животно няма да пострада по време на производството. Другата страна е материалистичната. Разработчиците очакват, че „месото от епруветки“ в крайна сметка просто ще бъде по-евтино и по-изгодно да се произвежда. Отхвърляйки тромавата индустриална верига, те ще могат да намалят разходите и в същото време да помогнат на околната среда, тъй като с бързото нарастване на световното население и консумацията на традиционно месо, съвсем скоро ще трябва драстично да се увеличи площта на пасищата, както и земеделската земя. Това от своя страна не е най-добрият вариант по отношение на устойчивото развитие.

„Производството на месо е много древна технология. Като се има предвид огромното количество ресурси, които трябва да похарчим за него, това е просто неефективно“, казва Гастератос.

Всичко започва с каймата

Първият „хамбургер“, отглеждан в лаборатория, беше представен през 2013 г. на конференция в Лондон. Той бе създаден от учени от Холандия. Сега в САЩ вече има 9 компании, които се занимават с развитие в областта на клетъчното земеделие, а в света са 26. Американците твърдят, че има голям напредък в това направление, а през тази година цената на техните продукти ще бъде не повече от 50 долара за килограм.

Планира се промишленото производство да започне с вече споменатото мляно говеждо месо, защото то ще бъде най-лесно. В бъдеще ще се произвежда голямо разнообразие от деликатеси – от „пилешки крилца“ до различни видове „риба“.

Любопитно е, че гиганти на американската хранителна индустрия като Cargill и Tyson Foods, доставчик на месо в ресторанти на McDonald’s, вече са инвестирали огромни суми в „клетъчното земеделие“.

 

Браншът против

Такова нововъведение, подобно на ГМО и други сходни технологии, няма как да не причини безпокойство и дори враждебна реакция от страна на част от обществото. Особено след като това е бизнес за милиони долари. Организациите, представляващи животновъдството в Съединените щати, вече са завели съдебни дела в 20 държави, за да забранят на производителите на алтернативно месо да използват термина „говеждо месо“.

„На производителите на клетъчно месо не трябва да се позволява да използват термини, свързани с традиционното животновъдство“, се казва в писмото на Националната асоциация на животновъдите в САЩ. Според председателя  Даниела Бек, производителите на краве мляко преди това са срещали такъв проблем. Когато различни видове соево и ръжено мляко започнаха да навлизат на пазара, регулаторните органи отказаха да поемат страната на земеделските производители и да забранят използването на наименованието „мляко“ за нови продукти.

Според Даниела Бек, всеки един продукт на пазара трябва да има ясна цел и всички „алтернативни“ варианти на месо да се нарекат „имитации“.

Сега основният въпрос е какво ще кажат потребителите. Очевидно не всеки е готов да премине към „клетъчно месо“. Неговите създатели обаче вярват, че са на прав път, но признават, че ще отнеме време, за да променят хранителните  навици на хората.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА