5 причини краставиците да дават слаба реколта

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Краставиците понякога губят завръзи, пожълтяват или изцяло загиват. Често за това не са виновни болестите и неприятелите, а самите ние. Представяме най-фаталните грешки, които допускат градинарите при отглеждане на краставици.

1. Разсадът е престоял в кофичките

Разсаждането на разсада от краставици на открито е желателно да стане не по-късно от 35 дни след появата на първите листенца. Ако задържите на перваза по-дълго, младите растения започват да изпитват дефикраставици разсадцит на хранителни вещества, вследствие на което започват много бързо да вяхнат. Добре е да се пресажда млад разсад, защото той по-добре се прихваща и започва бързо да расте. Някой градинари пресаждат младите краставички на втората седмица след появяването им.

2. Твърде близко засаждане

Не засаждайте разсадът от краставици твърде близко един до друг.  Редовете трябва да може да се проветряват от вятъра. В противен случай засаждането на гъсто води до дребни плодове с по-ниско качество и понякога до появата на гъбични заболявания. Оптималното разстояние между отделните растения трябва да бъде поне 20 см, а между редовете – поне 1 метър.

3. Неправилен сеитбооборот

Ако отглеждате всяка година краставици на едно и също място, то с времето реколтата ще става все по-малка, а растенията уязвими на болести. Същото ще се случи, ако този зеленчук се засади след тиквички, дини и други растения от сем. Тиквови. Затова е много важно да се следи сеитбооборота.

Краставиците е най-добре да се засаждат след зеле, карфиол или броколи. Освен това те растат добре след картофи, грах, цвекло и домати. Връщането им на същото място се препоръчва не по-рано от четири години.

4. Неправилно поливанекраставици поливане

Краставиците обичат много влагата, затова в никакъв случай не трябва да се оставят на суша. В противен случай ще опадат завръщите им или плодовете ще станат горчиви. До цъфтежа растенията може да се дъждуват, но след това е необходимо да се поливат само отдолу. Важно е да се запомни, че водата за поливане не трябва да бъде студена, в противен случай плодовете стават криви.

5. Отглеждане на ярко слънце

Краставиците, растящи на ярко слънце може да получат лесно прегаряне на листата, а плодовете им да станат груби и горчиви. Най-доброто място за този зеленчук е полусянката. Ако нямате обаче в градината такова място, е добре да засадите краставиците от растения, които може да ги засенчат. Например 1-2 реда царевица идеално може да свършат тази работа. Важно е да ги разположите така, че в горещата част от деня да правят необходимата сянка.

Още полезни съвети за градината от “Агрозона”:

Милен Стоянов: Пепел от печката пази доматите от мана

Как да си отгледаме круша в шише

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА