3 полезни начина да наторите доматите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Засадите ли ги в градината, започват интензивните грижи

Доматите са капризна култура, която изисква много грижи още със засяването на семената. Произведете ли разсад, ще трябва да осигурявате нужната светлина и топлина за развитие на растенията. Изнесете ли културата навън, ще трябва да добавите и редовна обработка на почвата, както и навременна и правилна резитба на храстите. За да се развиват успешно растенията по време на цялата вегетация, ще трябва и да подхранвате. Добре е да знаете, че трябва правилно да дозирате веществата, за да избегнете пищното развитие на листна маса за сметка на залагането на цветове и плодове. Затова можете да торите веднъж на 2 седмици. Какво да внесете първо, след като сте настанили растенията в лехите? Ето три полезни рецепти.

 

С птичи тор

Птичият тор е един от начините за повишаване на плодородието на почвата около доматените растения. За използване е добре да направите разтвор на тор, или да практикувате т.нар. шербетуване. За тази цел вземете 1 чаша птичи тор или същото количество кравешки или конски тор, които са добре угнили. Добавете към сухата съставка 10 литра вода и оставете да ферментира в рамките поне на седмица. За по-добър ефект можете да добавите и чаша дървесна пепел към течността. Премине ли процесът на ферментация, можете да използвате настойката, като разредите 1 литър от нея в 10 литра вода.

 

Със суроватка

Суроватката също е много полезен продукт, който да използвате не само за укрепване на растенията, но и за предпазване от различни гъбни заболявания. За да получите нужния разтвор, разредете 1 литър суроватка в 10 литра вода и внесете около всяко растение. Когато целта ви е да предпазите доматите от гъбни заболявания, трябва да използвате суроватката в концентриран вид, като предварително прецедите.

 

Със зелена настойка

Зелените настойки също са много полезно средство за подхранване на доматените растения не само в началото на растежа им, а и през цялата вегетация. Подобен разтвор се прави в голям бидон, който е с вместимост поне 50 литра. Запълнете го с подходящи растения, като глухарче, зелена трева, коприва и други, и след това напълнете съда с вода. Тази настойка също трябва да ферментира, за да се получи добър ефект. Обикновено това трае около седмица. Полученият разтвор трябва да се прецеди и на всеки 1 литър от него да се добавят 10 литра вода. След това полейте около растенията.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА