15 000 души празнуваха юбилея на ДП „Кабиюк“

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Честванията по повод 160-годишнината от основаването на конезавод „Кабиюк“ се провеждат с подкрепата на Министерството на земеделието и храните и на Държавен фонд „Земеделие”

С конни състезания по гладко надпрепускане и прескачане на препятствия продължиха празниците по повод 160 години от създаването на конезавод „Кабиюк”. Жребци и кобили от дългогодишно селектирани елитни породи се впуснаха в шеметна надпревара за наградата на най-стария конезавод в България. Шоуто събра на хиподрума в Шумен повече от 15 000 посетители, любители на ездата и експерти по конен спорт от цялата стана, шуменци и гости.

Участниците бяха приветствани от зам.-министъра на земеделието и храните Янислав Янчев, изпълнителния директор на Националната асоциация по коневъдство д-р Георги Йорданов и зам.-председателя на УС на ДП „Кабиюк“ Милен Полименов, които, заедно с всички присъстващи, се насладиха на невероятната красота и грация на чистокръвните коне, силата и бързината в конните надбягвания. В 4-те различни гари – съответно 1200 м, 1000 м, 2000 м и 1600 м – на гладко надпрепускане участваха 33 състезателни чистокръвни жребци и кобили.

В дисциплината „прескачане на препятствия“ се включиха 47 състезатели. Те премериха сили в 4 различни по височина и ширина изпитания – на 70 см, 100 см, 110 см  и 120 см – и демонстрираха завидна прецизност и елегантност при прескачанията. И двете състезания предизвикаха силни емоции и донесоха истинска наслада за сетивата, а за всички треньори, жокеи, коняри и служители на „Кабиюк“ бяха триумф за тяхната всеотдайност и професионализъм.

ДП “Кабиюк” е най-старият конезавод в България, основан през 1864 година от русенския валия Митхат Паша.

Той е разположен на Шуменското плато, на 13 км североизточно от гр. Шумен, на средна надморска височина 194 м. Стопанството разполага с 28 320 декара земя, от която 20 671 е обработваема, а останалата се състои от ливади, пасища, постройки и др. Тук се намира най-големият музей на коня на Балканския полуостров, лятната резиденция на княз Александър I Батенберг и Зала за българска иконопис.

В стопанството се отглежда елитно племенно стадо от жребци и кобили за възпроизводство и жребцово депо, както и заводско племенно стадо с общо 320 броя коне от 7 основни, дългогодишно селекционирани елитни породи – Чистокръвна Арабска, Чистокръвна Английска, Арабска тип Шагия, Източнобългарска, Плевенска, както и стадо от породата Хафлингер и Шотландско пони. Овцевъдството е представено с 1300 животни от двете специализирани във вълнодайно направление породи овце – Кавказка и Асканийска меринос, отглеждани единствено тук и автохтонните породи овце – Медночервена шуменска и Каракачанска. Говедовъдството е с общ брой от 190 животни, състоящо се от аборигенно стадо Българско сиво говедо и крави от Черношарената порода (млечно направление).

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама