1/3 от защитените територии в света са унищожени от човешка дейност

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Една трета от световните защитени територии са били унищожени от човешката дейност, показва ново проучване, цитирано от БГНЕС. 6 млн. кв. км от паркове, гори и защитени територии са под силен човешки натиск от миньорски дейности, изсичане на горите и земеделие.

И бедните, и богатите страни са бързи в очертаването на защитените територии, но се провалят в последвалото финансиране и изпълнение по проектите. Ето защо биологичното разнообразие е в такъв катастрофален упадък, твърдят авторите на изследването.

От създаването на Конвенцията за биологично разнообразие, която е ратифицирана през 1992 г. се е увеличил двойно размерът на защитените територии до 15% от земната площ и 8% от океанската.

По думите на изследователите обаче, много от тези защитени територии са само „хартиени паркове”, където действия като строене на пътища, прокарване на електромрежа и дори строеж на градове продължават без наказания.

„Това, което ние показваме е, че 6 млн. кв. км имат степента на човешка намеса, която е вредяща на видовете, които се опитваме да защитим”, заявява водещият автор на изследването проф. Джеймс Уотсън от Университета Куинсланд и Обществото за запазване на дивата природа.

Изследователите са използвали глобалната карта за „човешкия натиск” за да анализират активността в почти 50 000 защитени местности. Тези карти с висока резолюция показват не само земеделие, миньорство и дърводобив, но и строене на пътища, прокарване на далекопроводи и нощни светлини – всички елементи, които оказват натиск на животинските видове.

В почти 33% от защитените територии се забелязва нарастващ човешки натиск особено в силно населените райони като Европа, Азия и Африка. Само 10% от проучените територии са напълно свободни от човешка намеса и те са в северните страни Русия и Канада.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА