Пада забраната за улов на калкан

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

 Пада забраната за улов на калкан. От днес, 30 юни, рибарите ще могат да ловят законно деликатесната риба. Квотата за улов се запазва, както през миналата година – 39,750  тона. Уловът бе преустановен на 31 март. Забраната бе  удължена с месец, като през тази година ограничението се наложи и с 15 дни по-рано, като част от условията на Европейската комисия. Страната ни успя да защити квотите си за улов на калкан след настояване от страна на комисията за нулева година в улова през 2016 . Компромисът доведе до по-дълга забрана и обещание от българска страна за по-строг контрол на уловените количества.

 Наблюденията показват, че запасът от калкан в Черно море се увеличава. Това каза пред Агрозона Йордан Господинов, изпълнителен директор на БГФИШ.  Младите форми са с изключително голям запас и резерв. В същото време обаче квотата за страната ни е много малка и е напълно недостатъчна за хората, които искат да ловят. България и Румъния са ощетени от Европейското законодателство в този случай. Не може да се  налагат единствено и само на двете страни забрани и квоти, които продължават вече шеста година, без да има връзка с експлоатирането на калкана и от Турция и Украйна, каза Господинов. „Разполагаме с много по-голям капацитет (технология и популация) от този, който ни е разрешено да ловим“. За момента все още никой от българска страна не е поискал увеличение на квотата. Правителството трябва да започне преговори с Европа, категоричен е председателят на БГФИШ.

 Черноморският калкан, който ловим в България се реализира предимно в Турция, каза още Йордан Господинов. Там рибата е най- скъпа. Масово по българските магазини пък купуваме вносен калкан, който е различен, със значително по-ниски хранителни качества и се отглежда в аквакултури. Най- често той идва от Испания и Италия.  По ресторантите край морето обаче деликатесната риба е преобладаващо черноморска. „Тя е с най-добри вкусови качества и държи най- висока цена, защото биохимията на морето е различна и придава друг вкус на месото на калкана“.

 В момента цената на рибата в „Пазари“ ЕАД Варна е 22 лв. за килограм. Тя се запазва от началото на януари. В Бургас деликатесът се предлага за 22-25 лв., като Ви припомняме, че през 2015 г. около Никулден килото се изкупуваше за 30 лв.,  на места достигайки 35 лв.

  Агрозона провери и как се предлага калкана в морските рибни ресторанти. В менюто на голямо заведение се оказва, че порция от 250 г. струва 28 лв. Един килограм от рибата пък излиза 42 лв. На друго място по черноморието предлагат 250 г за 30,90 лв.  В голям софийски ресторант пък 100 г от деликатесната риба се продават на цена от 14,90 лв.  В сравнение с изминали години стойността в заведенията не се е променила драстично. 100 лева е  излизал килограм печен или пържен калкан в специализиран ресторант за морски дарове на морето през 2015 г. Деликатесът се е предлагал на порции от 250 г., като цената им е твърдо 25 лева, независимо как е приготвена. Проучването ни показва, че през 2009 г. порция от деликатесната риба се е намирала и за  140 лв. по ресторантите в  Свети Влас.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА