Зреенето на сиренето увеличава усвояемостта от организма

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Зреенето на сиренето увеличава трайността на продукта, хранителната му стойност и усвояемостта от организма. Това заяви Димитър Зоров, председател на сдружение „Български традиционни млечни продукти“, в интервю за радио „Фокус“. „Започваме да виждаме и много ни безпокои това, че много говорим, много искаме да консумираме натурални продукти от село, от фермата и т.н., а същевременно искаме те да нямат никакъв аромат, никаква миризма, т.е. с вкуса на хартията и пластмасата, ако мога така да кажа. Защото всички искаме, но трябва да знаем, че свинското месо е нормално да има аромат на прасе, не може да е на парфюм. Кашкавал, който е на 5-6 месеца, нормално е да има миризма и аромат, защото при зреенето трайността, хранителната му стойност и усвояемостта от организма се увеличава. Заради това Пармиджано на 3 г. е по-скъпо,  да – то има аромат. Същото е със сиренето, а същевременно искаме да ядем натурални продукти. Говорим си с носталгия за социализма, но забравяме вкуса и аромата им“, посочи браншовикът.

Във връзка с кандидатстването за защита на българското сирене и кисело мляко в Европейския регистър на защитените наименования за произход той коментира: „Ние хубаво ще защитим, но дано потребителите да го оценят и да го консумират. Не само на думи и на приказки, защото ние искаме да няма никакъв аромат, но отиваме в аптеката и си купуваме минерали и витамини скъпите, а не можем да си купим нормалната храна, която е три пъти по-евтина от това, което е в аптеката.“

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА