Зърното поскъпва навсякъде по света

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Цените на зърното се повишиха през изминалата седмица при всички контракти без изключение, показват данни на ССБ. Бързото разпространение на коронавируса внесе несигурност и страх относно човешкия фактор и бъдещата реколта, която несигурност не можа да бъде компенсирана от благоприятните прогнози на редица световни наблюдаващи организации. В САЩ пшеницата поскъпна с $11 до 249 $/тон, ФОБ цената във Франция също се покачи с 8 евро на 203 евро/тон, а в Украйна и Русия промените са еднозначни – плюс $13 до 213 и 217 $/тон. При царевицата пазазър също се люшна в обратна посока и поскъпването е с $4 и 168 $/тон в Чикаго, в Украйна плюс $6 до 177 $/т, във Франция плюс 0.75 евро до 168.50 евро/тон. Ечемикът цена ФОБ в Украйна също се вдигна с $2 до 178 $/т, както и във Франция с 4 евро до 176 евро/тон. Промяната при рапицата в Европейския съюз /Еuronext/ – сривовете сега тръгнаха нагоре с 2 евро до 355 евро/тон.

Нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам възстанови част от  значителния спад с $15 нагоре до 695 $/тон, същото се случи с рафинираната захар с плюс $12.50 до 350.40 $/тон на борсата в Лондон, доставка май.

В подкръг „Зърно“ на Софийска стокова борса търговците също са предпазливи и офертите са намаляли. Фуражната пшеница се търси на 315-330 лв/тон. Царевицата варира между 260 и 280 лв/тон за търсене и предлагане, а при маслодайния слънчоглед търсенето е леко надолу на 620-640 лв/тон.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама