Румънските пчелари отправиха настоятелно искане към властите за финансова подкрепа от 10 евро на пчелно семейство, след като секторът е изправен пред сериозни трудности през 2024 година. Тази ситуация се дължи на екстремните климатични условия и негативното въздействие на вноса на мед от страни извън ЕС, съобщава румънската агенция Аджерпрес за БТА.
Екстремни климатични условия и загуби в производството
Президентът на Румънската асоциация на пчеларите, Йоан Фетя, подчертава, че 2024 година е била белязана от сериозни метеорологични аномалии, които са имали драстично влияние върху пчелната продукция.
От началото на годината, от първата жътва на рапицата до производството на акация, пчеларите са понесли загуби от около 40-45% от производството на мед на национално ниво.
Най-силно засегнати са били акацията и липата, където загубите достигат до 70% в някои райони.
Производството на мед от слънчоглед също е било сериозно компрометирано поради високите температури през лятото.
Допълнителни разходи и съкратени ресурси
Според Фетя, пчеларите са били принудени да поемат допълнителни разходи, които надвишават 200 румънски леи на пчелно семейство. Това е довело до увеличаване на финансовото натоварване. То трудно би могло да бъде компенсирано от продажбата на мед на ниски цени. В резултат на това много пчелари ще обединят по-слабите си семейства или ще намалят броя на пчелите си за зимата.
Въздействие на вноса на мед и пазарни трудности
Трудностите на румънските пчелари се задълбочават от наличието на мед от страни извън ЕС на вътрешния пазар. Това е довело до значителен спад в цените на меда. Въпреки усилията на Европейския съюз да въведе етикети, които посочват страната на произход на меда, проблемите с контрола на вноса остават сериозни. Йоан Фетя предупреждава, че ако не се предприемат мерки, кризата в румънското пчеларство може да доведе до фалит на повечето пчелари.
Недостатъчна подкрепа и проблеми със Системата
Фетя също така изразява съжаление, че програмата „Мед в училищата“ не е била изпълнена за 18-та поредна година. Това се случва на фона на позиционирането на Румъния на дъното на европейската класация по консумация на мед. Сегашната консумация на мед в Румъния се оценява на между 600-750 грама на човек годишно.
Вижте още: