Заради климата нови вредители застрашават плодове и ядки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Кафявата мраморна дървеница излага на риск около 70% от предлаганите в света лешници

Учените се опасяват, че екстремните климатични промени биха могли да „удвоят“ областите, в които инвазивните видове нанасящи значителни повреди по плодовете и ядките биха се установили успешно, съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Такъв инвазивен вид е кафявата мраморна дървеница (Halyomorpha halys), разред Полутвърдокрили (Hemiptera), семейство Pentatomoidea, която произхожда от Източна Азия, и е определена като инвазивен вид в Европа и Северна Америка, причиняваща повреди по голям брой овощни и зеленчукови култури.

В България кафявата мраморна дървеница е наблюдавана за първи път в София през септември 2016 г., където са открити 3 нимфи и един възрастен женски индивид по дървовидна ружа. Причината за тревогата на учените е появилата се информация, че кафявата мраморна дървеница се е разпространила в осем града в Турция, главно в Черноморският регион, което излага на риск около 70% от предлаганите в света лешници.

Освен това, в Грузия през 2016 г кафявата мраморна дървеница е нанесла икономически загуби на стойност 60 милиона долара, което се равнява на една трета от реколтата от лешници в страната. През 2010 г в САЩ загубите от нападнатите площи с ябълки се равняват на 37 милиона долара.

Поради тази причина екип от изследователи са използвали модифицирана версия на пакета от биоклиматични модели CLIMEX, чрез който са успели да прогнозират, че в края на века от 40 до 60% от територията на Швейцария може да е подходяща за дългосрочното оцеляване на вредителя, което представлява значителен риск за производството на плодове и ядки в страната.

Повече от 15 години след случайното й въвеждане кафявата мраморна дървеница е колонизирала почти всички подходящи биоклиматични области в Швейцария и има ограничен потенциал за разширяване на своя ареал в нови райони при сегашните климатични условия.

Направените симулации със сценарии за изменение на климата предполагат, че кафявата мраморна дървеница ще може да се развива успешно на по-голяма надморска височина, ще увеличи броя поколения годишно, ще се появява по-рано през пролетта и ще има по продължителен период за завършване на развитието на нимфите през есента.

Според специалистите от ЦОРХВ постоянното преминаване от едно към две поколения годишно и свързаният с това прираст на популацията на вредителя също може да доведе до увеличаване на щетите върху реколтата в Швейцария, особено в северозападната част на страната и по-високите части на долините в южните райони.

Поради това се препоръчва мониторинг на разпространението и развитието на популацията на H. halys в северозападната част на Швейцария и по-високите части на долините в южната част, с цел своевременна защита на застрашените култури. За тази цел може да се използват различни практики като използването на мрежи, пакетиране на плодовете, химичен или биологичен контрол.

За биологичен контрол, обещаващи резултати в Азия е показала паразитоидната оса Trissolcus japonicus, разред Ципокрили (Hymenoptera), семейство (Scelionidae).

Селскостопанските загуби от нападения на неприятели се изчисляват на 20 – 50%, като се очаква те да се увеличат при бъдещи климатични промени. Към този момент има достатъчно сериозни доказателства, че изменението на климата вече променя географския ареал, фенологията и взаимодействията на видовете.

Освен промяна в разпространението и фенологията на местните видове неприятели, се очаква и увеличение на броя на неместните (инвазивни) видове, както и тяхното успешно установяване в новите райони, коментират още от ЦОРХВ.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА