Явор Гечев: Близо 40% от бюджета на домакинствата отива за храни

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Монополното положение в търговията изиска по-различна регулация, коментира бившият служебен министър на земеделието и храните

За днес е обявен бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки у нас. Инициативата е на 4 организации – Федерацията на потребителите, сдружение “За достъпна и качествена храна”, “Обединени пенсионерски съюзи” и “Системата ни убива”. Бившият служебен министър на земеделието и храните Явор Гечев коментира в студиото на „Денят започва“ по БНТ актуалната тема.

„Тази тема е изключително чувствителна за обществото. Веригите не си дават сметка колко е силно обществото по отношение на този въпрос. Близо 40% от бюджета на домакинствата отива за храни. Аз твърдя, че има изкривяване на пазара,“ заяви Гечев.

Според думите му той изповядва правото на свободна икономика. „Икономиката не е свободна. Такава е структурата на веригата на продажби на продукти, такова е господстващото положение на определени търговски вериги, при които и потребителите, и производителите са ощетени. Това създава естествени монополи,“ категоричен е Гечев.

„Монополното положение в търговията изиска по-различна регулация. Защото нелоялните търговски практики не могат да се докажат. Отива един производител, който трябва да преговаря с някой и той няма достатъчно търговска сила, съответно няма и достатъчно пазар.

Търговските надценки са от 100 % и достигат понякога 300 – 400%. И търговската верига си прави каквото иска.

Вие не знаете на каква цена продавате продуктите,“ обясни бившият служебен министър.

Според него е необходимо да се спре изграждането на големи хранителни магазини в големите градове или те да бъдат в периферията. „Развием ли малкият бизнес – малките, фермерски магазини, ще имаме и разнообразяване на конкуренцията по отношение на хранителните вериги. Големите хранителни вериги в европейските страни не работят в събота следобед и в неделя, за да може да се осъществи така наречената търговия по чехли. Да може да си купиш хляб, сирене при различни условия,“ разясни Гечев.

„Земеделските производители и потребителите искат не таван на цените, а искат да знаят как те се образуват. Държавата трябва да е гарант на тази проследимост на ценообразуването. Това, което се случва с веригите е, защото им е позволено. Те целят максимални печалби, с минимални разходи. Но търговските вериги не могат да измесят ролята на държавата. Няма да имаме земеделие, ако нямаме системна политика: поземлена реформа, пазар, коопериране, социални рискови покрития, взаимоспомагателни фондове,“ коментира Гечев.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама