Нови технологии и тенденции в дигиталното земеделие представи Яра България

Георги Узунов
Георги Узунов
6 Минути

Как да разкрием максималния потенциал на инструментите за прецизно земеделие?

Новите технологии и тенденции в дигиталното земеделие бяха представени от Яра България по време на презентация, която се проведе съвместно с катедра „Растениевъдство“ към Технически Университет Варна. Освен специалистите на Яра, на събитието присъстваха и техни клиенти с опит в използването на дигитални инструменти, бъдещи земеделци, агрономи, а също така и преподаватели с дългогодишен опит и познания в сферата.

Мисията на Яра

От момента на основаването си през 1905г, компанията винаги е била иновативна и тласкана от технологиите. Това, с което разполагат от Яра, е работна сила с невероятно широки познания. Фокусът на Яра са самите фермери, които искат да са сигурни, че почвата им е здрава, има нужните вещества и е екологически целесъобразна.

В основата на мисията си, Яра имат за цел да помогнат за изхранването на света по отговорен начин. Те знаят, че населението на Земята нараства с бързи темпове и ще има нужда от 60% повече храна, използвайки по-малко земя с по-добра реколта, без да произвежда повече емисии. От компанията призовават всички хора да работят заедно, да постигнат единство, да прекосят нужните предразсъдъци и граници, за да се решат глобалните проблеми, да определят бъдещето си именно чрез споделения успех.

Yara Varna seminar -agrozona-bg

Към този момент, Яра вече има създадени редица дигитални решения за земеделците, които спомагат за повишаване на добивите, подобряване на качеството на продукцията, оптимизация на разходите и други. Повече от 1000 български фермери използват продуктите на компанията, по-голямата част от които са производители на зърнени и технически култури.

Потребители на иновативните продукти на Яра са също и семейни ферми с по няколко стотин декара, които отглеждат етерично-маслени култури, лозя и други. Вече е разработен и проект на платформа, която ще може да се използва безплатно от малките ферми. По настоящем, тя е в етап на тестване, но ще е готова до броени месеци. От Яра разбират, че дигитализацията трудно подава ръка на по-малките фермери в световен мащаб, и че те са пренебрегнати, затова фирмата полага усилия да бъде и в тяхна полза.

Агро-Офис: Първата Стъпка В Акуратното Земеделие

Яра несъмнено излиза извън рамките на стандартното в технологиите и търпи постоянно развитие. Софтуерната система Агро Офис е създадена специално да облекчи работата на зърнопроизводителите и вече повече от 10 години е добре позната на родните земеделци. Тя се състои от различни продукти, които могат да функционират както поотделно, така и в единна система.

Тя помага в посока управление и оптимизиране на всички поземлени отношения на фермерите, блокове и имоти. Именно това редуцира в пъти работния процес, времето за справки и изчисления, изплащане на ренти, изчисляване на субсидии и абсолютно всичко, което се случва в земеделското стопанство.

Нови Висоти в Прецизното Торене с N-Sensor и Atfarm

По време на презентацията, главният агроном на Яра, Георги Петров и регионалният представител Калоян Стефанов разказаха за Yara N-Sensor – специализиран сензор за променлива норма на торене, който представлява хардуерът в технологията. Много стопанства у нас вече активно използват тази нова и по-ефективна стратегия за хранене на растенията. По този начин внасянето на азотни торове е според състоянието и нуждата на растенията в различните зони на полето. Съдържанието на азот в културата се определя чрез измерване на отразената светлина от листата на растението. Чрез N-Sensor, в реално време се измерва нуждата на растенията от азот и се управлява нормата, с която торачката тори.

Новата платформа на Яра – Atfarm е базирана на същата технология, която използва N-Sensor. Тя използва най-модерните сателитни технологии в комбинация с технологията за N-Sensor. По този начин, дава възможност чрез сателитни снимки да бъдат изготвени карти за променливото торене, които после лесно могат да се импортират в самата машина и тя да ги приложи на полето по много лесен начин.

Яра е разработила собствен индекс, който работи заедно с досега познатите, но води до много по-акуратни резултати. Това помага при изготвянето на картата за променливо торене, като по този начин тя става много по точна. Този специален индекс дава възможност за определянето на биомасата на полето на базата на сателитна снимка.

Ползи

С помощта на N-Sensor и Atfarm се постига унифициране на посева, улеснени механизирани операции, добивът се повишава от 3 до 7%, а от там и печалбата. Други предимства са: по-високо протеиново съдържание, оптимизиране разходите за тор с между 10-20%, съкращаване на времето за прибиране на реколтата, по-нисък разход на гориво и по-ниска амортизация на машините.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА