Това заяви в Букурещ еврокомисарят по земеделието Януш Войчеховски, който е на официално посещение в Румъния
„Общата селскостопанска политика (ОСП) има нужда от отделен бюджет, а фермерите трябва да бъдат сигурни, че ще получат парите без дискусии за правовата държава или други условия, които не се отнасят до ОСП“. Това заяви вчера в Букурещ еврокомисарят по земеделието Януш Войчеховски, който е на официално посещение в Румъния и участва в Националната конференция на Клуба на румънските фермери.
“Това е споразумение между Европейския съюз и фермерите: изпълняваш задълженията си, получаваш парите. Ако се стигне до идеята да се включат всички пари в един общ бюджет за всички политики, това нещо е опасно за фермерите”, подчерта европейският представител в отговор на въпрос от страна на фермерите, съобщи Аджерпрес, цитиран от БТА.
Много пъти съм казвал, че имаме нужда от по-голям бюджет.
В момента харчим само 0,4 процента от БВП на ЕС за фермерите. Абсолютно необходимо е да окажем натиск за по-силен бюджет . Много пъти съм представял тази позиция и го правя дори сега, точно преди края на мандата си, и се надявам, че политиците ще разберат колко е важно това”, посочи още Войчеховски.
Изявленията му идват на фона на появили се в общественото пространство информации, че председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен иска да реорганизира изцяло бюджетната политика на ЕС, а земеделският бюджет вече няма да е отделен, както е в момента, отбелязва агенцията.
По-рано румънският министър на земеделието Флорин Барбу също заяви, че не иска Общата селскостопанска политика “да бъде в един кюп с всички европейски фондове”.
Войчеховски обясни, че Румъния се сблъсква с всички проблеми, които среща земеделието в Западна Европа, но и със специфични за Източна Европа ситуации като тези, които са предизвикани от войната в Украйна.
“Не съществува друга страна, която да събира повече от европейските проблеми от Румъния. Имаме в Румъния всички проблеми, които среща земеделието в Западна Европа, но имаме и специфични проблеми, с които се сблъсква Източна Европа, включително проблемите, които се появиха след руската агресия срещу Украйна и техните последици, особено за петте страни членки на границата, от които най-съществените и най-тежки отражения са в Румъния”, посочи еврокомисарят.