XI Агро семинар: Устойчиво зърнопроизводство в условията на променящи се климат и пазари

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

“Темата на тазгодишния семинар е устойчиво зърнопроизводство в условията на променящи се климат и пазари. Всички знаят в каква ситуация се намира сектор зърнопроизводство, какви предизвикателства срещаме в последните две години и положението и за следващата не изглежда да е по-добро. Ще се опитаме да дадем максимално много информация на всички присъстващи относно това какви решения и какви пътища е предприела асоциацията и фирмите партньори, които ще представят лекции за това какво предлагат те в контекста на темата на семинара”. Това заяви в интервю за Агрозона Илия Проданов, председател на УС на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) по време на организирания от асоциацията XI Агро семинар.

“Събитието тази година е по-мащабно от всяка друга. Имаме около 550 гости, наши членове и сме на нова локация в Албена. Надявам се на всички членове да им допадне първо програмата и второ информацията, която ще получат и като цяло самия семинар”, допълни той.

Напояване в сектор Зърнопроизводство

“Сериозна част от зърнопроизводството, ако говорим в световен мащаб, се напоява. В България обаче нещата не стоят така и тук можем да кажем спокойно, че ние напояване нямаме. Ако изключим колегите оризопроизводители и няколко други сектора с по-малко площи, почти нищо не остава като напояване в България, накъде около 70-80 хил. дка зърнено-житни се напояват, което е пренебрежимо малко. В съседна Румъния площите, които се напояват достигат около 30 млн. дка и всичко това се е случило благодарение на много големи инвестиции от страна на държавата. Румъния вече е припознала това, че може да се бори с измененията на климата и трудностите в сектор зърнопроизводство точно с напояване, защото производството на зърнени храни е обект на национална сигурност и е важно за всяка една държава”, коментира Проданов.

“Не сме и спирали да повдигаме темата за напояване, единствения към момента възможен сценарии е с държавни средства. Ако продължаваме по същия начин нищо добро не ни очаква”, допъли той.

Сделки с пшеница и слънчоглед, пазари, цени, лицензионнен режим на внос от Украйна

“При пшеницата износа върви с нормални темпове, което означава, че има някаква търговия, цената на световните пазари е ниска спрямо себестойността и колегите според мен не виждат ситуацията да отива към подобряване и всеки в момента, в който избере предприема продажба”, споделя Проданов.

“Относно слънчогледа наличности има доста големи към момента. Очакваме този лицензионен режим, който трябва да влезе в сила с изтичането на меморандума, да влезе в сила през следващата седмица. Ще се радваме да го видим в крайния му вариант, за да се запознаем с това как ще изглежда това лицензиране. Определено нещата на пазара не са розови, не само в България, но и международен проблем”, коментира той.

“Това, което разбрахме до момента е, че преработвателните предприятия ще са тези, които ще имат право да внасят слънчоглед, както и тези, които произвеждат фуражи, като ще подават документи в Украйна за внос в България. Българката държава ще преглежда самото предприятие има ли капацитет това количество, които да преработи и едва тогава ще издава положителен отговор за издаване на лиценз за България”, заяви Проданов.

Какво постигна Меморандумът?

“Относно точка 1 от Меморандума –  вноса на слънчоглед от Украйна се изпълнява по същия начин, както се изпълняваше цяла година. Украински слънчоглед влиза като румънски, унгарски, маскира се и от тази гледна точка нищо не се е променило. Имаме една стена пред себе си, която е Украйна, Русия също е голям проблем на международната сцена. Трябва да намерим начин да я заобиколим и това е чрез намаляване на себестойността, нищо друго не би имало ефект”, пояснява председателят на УС на НАЗ.

“Тази помощ от 16 млн. за производителите на слъчголед е прекалено малка сума за тези загуби, които са понесли всички производители, така че не мисля, че това е някакво успокоение. Това са европейски средства, отпуснати от кризисния резерв и трябва да бъдат разпределени скоро”, допълва той.

Цели за новата година

“Целите, които си поставям за следващата година е да успеем да разрешим всички тези законодателни промени, които сме си заложили. Дано да успее да се приеме и този закон за браншовите организации, който вече толкова години чакаме. Относно предизвикателствата като председател, достатъчно много неща се сблъсках за 5 месеца, отговорността да водиш такава голяма асоциация е огромна. Надява се да не ги подведа и да оправдая доверието, което са ми гласували”, споделя Проданов.

“Изключително труден и сложен процес е промяната на отношението от страна на хората не само към сектор зърнопроизводство, но и към целия селскостопански сектор. Надявам се следващите месеци заедно с други организации от сектора да намерим път това нещо да се промени и да успеем да стигнем до всеки един човек”, заключи той.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА