Все повече фалшиви продукти за растителна защита навлизат в Европа

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути


Между 5 и 10% от всички пестициди, използвани в Европа, са фалшификати, сочат най-новите данни на Европейската асоциация за растителна защита. Продуктите навлизат основно от Китай, а главните пазари за разпространение са страните от Южна и Източна Европа, които са и най-големите производители на земеделска продукция на Стария континент. България не прави изключение, макар че все още няма точни данни какво е годишното потребление на фалшификатите в нашата старана. Тези данни изнесе немският екперт по растителна защита д-р Детлеф Дьонерт на пресконференция по повод заплахата от зачестилия поток на фалшиви продукти за растителна защита към Европа. На събитието, организирано от Асоциация „Растителнозащитна индустрия“ България /АРИБ/, представители на частния и държавния сектор обсъдиха текущата статистика и възможностите за борба срещу заплахата.

Според Европейската асоциация за растителна защита, факт е, че продуктите за растителна защита са сред едни от най-регулираните продукти в рамките на ЕС и тестовете за тяхното признаване отнемат значително време. Това е и причината производителите на фалшификати да са съсредоточени извън ЕС, основно в Азия. Фалшификатите обикновено достигат до Европа по въздух или по вода, а за да преминат безпроблемно митническите проверки, се транспортират без етикети. Много често това са високо токсични и лесно запалими субстанции, които се превозват без каквито и да било предпазни мерки. Вносът на нерегламентирани препарати става или в малки опаковки с необходимите етикети, или чрез големи пратки, подлежащи на препакетиране и етикиране, които сами по себе си могат да бъдат както усъвършенствани фалшиви копия, така и нискокачествени ментета. Използването на тези продукти е заплаха не само за фермерите, които ги прилагат. Околната среда и продукцията от третираните култури, достигаща до крайните потребители, са изложени на все по-увеличаващ се риск.

На горещата телефонна линия – 0800 18 112, българските земеделски производители могат да подават сигнали при съмнение за фалшиви и нелегални препарати за растителна защита. Това е основна стъпка в борбата с нелегалната търговия с тези продукти.

 

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА