Заради евтиния, но некачествен мед, внасян от Украйна, българските пчелари имат нереализирани количества за миналата година. Това е причина българският евродепутат Момчил Неков, подкрепен от румънски и френски негови колеги, да се противопостави на предложението за увеличаване на квотите и да внесе поправка квотите да останат непроменени, съобщават от прес офиса на Неков.
От началото на тази година е в сила споразумение за свободна търговия с Украйна, според което някои украински продукти, включително и пчелен мед, могат да бъдат внасяни без мито на територията на Европейския съюз. Квотата за пчелния продукт възлиза на 5 000 тона годишно като Европейската комисия предлага от тази година да се увеличи вносът на някои аграрни продукти с между 50 и 100%. Предвиденото увеличение за меда е с 3 000 тона на година, т.е. в близките години Украйна ще може да внася ЕС 8 – 9 000 тона мед годишно, без да плаща мито.
Неков посочва, че добрите съседски отношения на територията на Общността имат важна роля, но приоритет в политиката на ЕС трябва да остане създаването и поддържането на добри условия за европейските земеделци.
Според данни на пчелари цената на меда миналата година се е понижила с близо 25% на годишна база. “В тази връзка не съм сигурен, че увеличаването на квотата за украинския внос е стъпка в правилната посока и разчитам на вашата подкрепа за изменение в предложения текст”, коментира Неков пред Комисията по земеделие и развитие на селските райони, аргументирайки внесената от него поправка квотата да не се увеличава.
Още за пчеларството:
Всички кошери с жълти табели
Проблем е смесването на български и чужд мед без това да се обозначава
Броят на кошерите в ЕС с 12% повече за две години