Вместо химия – лечение с треви

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Изгонете листните въшки, трипсите, гъсениците

Опитните градинари нерядно използват вместо отровни вещества за борба с вредителите водни разтвори и отвари от треви, люспи и др. Но средствата са ефективни само при условие на правилна заготовка на растенията и съблюдаване на рецептите на приготвяне на разтворите.

Например, тревите трябва да се събират в сухо време. Суровините се заготвят, особено корените и коренищата, почистват се от почвата, махат се почернелите и болни части на растенията. Сушат се на сянка, под навес, при добра вентилация. Приготвените от тревите отвари и настойки се съхраняват в плътно закрити съдове в тъмно прохладно място. Не трябва да забравяте, че настойките и отварите не са така безвредни, както мислят много хора. Затова при работа с растителни препарати, приготвени в домашни условия, също трябва да бъдете много внимателни – да пазите очите и кожата си от попадане на капки течност, след работа измивайте добре ръцете си със сапун, съхранявайте разтворите на места, недостъпни за деца.

Ще ви кажем как правилно да приготвите разтворите и отварите за защита на градината от вредителите.

Тагетеси

Растенията се берат целя по време на цъфтежа. Водната настойка от тагетеси се използва за опръскване на ягодоплодните храсти срещу листни въшки. За приготвянето на настойката ½ кофа със сухи растения се заливат с 10 л топла вода и се оставят да киснат в продължение на 48 часа, след това се прецеждат и се добавя 40 г наситнен домашен сапун. В същия разтвор можете да дезинфекцирате клубенолуковиците на гладиолите срещу гъбични заболявания. Клубенолуковиците се топят в разтвора и се оставят там за 8-10 часа. Засадените между редовете ягоди тагетеси прогонват нематодата.

 

Картофени растения

Настойката от зелените, неповредени от болести части на картофените растения се използва за борба с листни въшки и акари. За приготвянето на разтвора 1200 г зелена маса или 800 г сухи наситнени зелени части от картофени растения се заливат с 10 л вода и се оставят да киснат 3-4 часа, прецежда се, а след това се добавя 40 г домашен сапун. Използва се само пресен разтвор, опръсквайки с него листата на растенията.

Пелин

Пелинът се събира по време на цъфтежа на листата и горната част на растенията. Използва се при зеленчукови, цветни, ягодоплодни и плодни култури срещу листогризещи гъсеници, на ябълките – срещу гъсениците на плодовия червей. Събраната суровина лесно се наситнява. Отварата се приготвя като на ½ кофа сурови растения или 700-800 г сушени се долива малко вода и се оставя да ври в продължение на 10-15 минути, прецежда се, оставя се да изстине и разтворът се разрежда с 10 л вода. Опръсква се с готовата отвара при появата на вредители няколко пъти на сезон, през 6-7 дни.

 

Репей

Настойката от зелените листа на репея се използват срещу листогризещи гъсеници върху зеленчукови култури. Особено ефективно е използването на разтвор от това растение срещу зелевата пеперуда върху зеле, репички, репи. Към 1/3 кофа наситнени листа се добавят 2/3 кофа вода и се киснат в продължение на денонощие, след това се прецеждат. Опръсква се с готовия разтвор 3-4 пъти на сезон с интервал през 7-10 дни.

 

Глухарче

Използват се зелените листа и коренища, изкопани през есента. 200-300 г наситнени листа се заливат с кофа вода и се оставят да киснат 2-3 часа, след това разтворът се прецежда и веднага се използва за опръскване срещу листни въшки и акари по плодовите култури. Обработката се прави в периода на разтваряне на пъпките и се повтаря веднага след цъфтежа на плодните дръвчета.

 

Тютюн

Водната настойка от това растение се използва против листни въшки, трипси, листогризещи гъсеници на плодни храсти и дървета, срещу зелев молец. Вземете 400 г тютюн и го залейте с 10 л топла вода, оставете да преседи 2 денонощия и прецедете. Преди употреба го разредете с вода 1:2 и добавете 60 г домашен сапун. Опръсква се 2-3 пъти на сезон с интервал от 5-8 дни.

Срещу бълхи, зелева и лукова муха е много ефективно да използвате и опрашване с тютюн на прах в чист вид или в смес с гасена вар или дървесна пепел (в съотношение 1:1).  Опрашват се растения и дървета, почвата между стръковете и редовете.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА