Квотите трябва да бъдат обсъдени както с бранша, така и с Европейската комисия
Министерство на земеделието и храните е разработило проект на Решение на Министерски съвет за създаване на постоянна междуведомствена комисия по отношение на вноса на селскостопански продукти от Украйна в България, научи Агрозона Според документа целта е да се създаде координационен механизъм, който да защитава интересите на българските земеделски производители. В междуведомствената комисия се предвижда да участват представители на МЗХ, Министерство на икономиката и индустрията, Министерство на вътрешните работи, Националната агенция по приходите, Агенция „Митници“, Българска агенция по безопасност на храните с председател ресорен заместник-министър на МЗХ.
Комисията ще бъде с постоянен характер с предмет на работа координация на заявките за износ от Украйна и за внос в България на пшеница, царевица, семена от рапица, слънчоглед, нерафинирано слънчогледово олио, рафинирано слънчогледово олио, мляко на прах, натурален мед, замразени малини и бяла рафинирана захар и на проверките на компетентните органи от българска страна по отношение на сертификати за безопасност на храните и здравното състояние на растителните продукти, кода на икономическа дейност на българския оператор, всички релевантни счетоводни документи, произход, описание на стоките, количества и обосновка на количества на база производствен капацитет, складова наличност и производствена програма на българския оператор по искането за внос.
В координационния механизъм от компетентността на комисията са включени четирите земеделски култури съгласно Регламента на ЕК от 5 юни т.г. за въвеждане на превантивни мерки по отношение на отделни продукти с произход Украйна (пшеница, царевица, рапица, слънчоглед), както и нерафинирано слънчогледово олио, рафинирано слънчогледово олио, мляко на прах, натурален мед, замразени малини и бяла захар, при които е регистрирано нарастване на внесените количества от Украйна.
По продукти са определени предварително обемите, достигането до които ще бъдат допуснати и внесени в страната. За слънчогледа прогнозата е направена на базата на прогнозен баланс на количеството на производство на слънчоглед в страната за 2023 г., на базата на моментните наличности в складовете, на база на вътрешно потребление за последната маркетингова година и подадените данни от преработвателите. Направено е допускане за обемите на внос, износ и вътреобщностни доставки за периода до 1 септември 2024 г. Квотите предстои да бъдат обсъдени както с бранша, така и с Европейската комисия.
Необходими количества на сухо мляко, захар, пшеница, царевица рапица, замразени малини, пчелен мед
За останалите продукти и включително за пшеница, рапица, царевица, сухо мляко, замразени малини, пчелен мед, обемите са пресметнати на база на количеството на общ внос от всички страни и дял на украинските продукти от общия внос. Подходът включва ненадхвърляне на 50% дял на вноса от съответните украински продукти като фактор и избягване на негативно въздействие на пазара.