В МЗХ търсят къде се трупа най-голяма добавена стойност при млечните продукти

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

От бранша настояват да се промени БДС, като се влага само българско мляко след Консултативния съвет по млякото

Анализ по обратната верига – от рафта до полето ще покаже къде се добавя стойност, съобщи по време на брифинг след Консултативния съвет по млякото министърът на земеделието и храните Кирил Вътев. Проверки по веригата вече текат от повече от месец, уточни той, като БАБХ отговаря за обратната проследимост на продуктите, а НАП за финансовата част.

Според заместник-министъра на земеделието и храните Александър Йоцев задачата пред министерството е да се увеличи производството на плодове и зеленчуци, месо, млечни продукти, мед и затова Консултативният съвет събира на едно място и търговци, и преработватели, и фермери.

Симеон Караколев от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) пък отбеляза, че фермерите само в рамките на вече имат несъбрани от преработватели близо 5 млн. лв., а в целия животновъден сектор тези забавени плащания нарастват до 15 млн. лв.

Той предложи и да бъде променен Българският държавен стандарт (БДС), като в него трябва да бъде упоменато, че млечните продукти могат да се правят само с българско мляко. Според него това е един от начините да се намали вноса на чуждо прясно мляко у нас.

Според министъра на земеделието и храните Кирил Вътев министерството не може да влияе на цените на млечни продукти на пазара. По думите му за да се държи подобна цена има недостатъчно конкуренция, но анализът, който се прави, ще покаже кой трупа най-много добавена стойност, обяви той.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА