В късно лято: Тор от билки ще осигури нови добиви

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Сложете в тях и дървесна пепел, люспи от лук

Ако сте любител на екоземеделието, то трябва да разчитате най-много на помощ от природата. Можете да си приготвите екологично чисти и натурални торове от различни треви. Те са надарени с неутрално и бързо действие, имат висока усвояемост от растенията в периода на активен растеж. Тревните торове се отличават с висок показател на азот и калий. Освен това, тези вещества могат да се използват като топливо или като листно подхранване. Един от начините на приготвяне на органични торове е извлекът, за приготвянето на който се използват различни треви: коприва, хвощ, лайка, вратига и др. За усилване на тяхното действие можете да добавите и минерални торове: дървесна пепел, птичи тор, люспи от лук, стрели от чесън. С особено висока ценност се отличават зелените торове от коприва и черен оман.

 

Копривата привлича дъждовните червеи

Отварата или извлекът от коприва има оздравителен ефект, а също така стимулира растежа и изработването на хлорофил. Този полезен тор влияе отлично на цветните, ягодовите и зеленчуковите култури. Мястото, което е полято с такъв разтвор, привлича дъждовните червеи. В случай на поява на вредители върху пекинското зеле, руколата или репичките, в качеството на профилактично средство можете да прилагате именно копривена отвара.

За приготвянето на органичен тор от коприва трябва да подготвите растенията, които трябва да се съберат до началото на активното образуване на семена.

С идването на пролетта възниква необходимост от внасянето на торове за по-добро вкореняване на разсадите. За тези цели се препоръчва използването на сухи стебла от коприва. Изсушените растения трябва да се наситнят, да се поставят в бидон и да се залеят с до ¾ от обема с вода, която е предварително престояла. За приготвянето на такъв тор се препоръчва да използвате съд, който е направен от дърво, глина или пластмаса. Не трябва да използвате метални обеми, тъй като частиците на метала са способни да влизат в реакция с водата, което може да стане причина за негативни последици.

Съдът със залятата коприва трябва да се затвори плътно с капак и да се остави да кисне.

При наличието на определени климатични условия започва процес на ферментация, който може да продължи от няколко дни до една седмица. Върху скоростта на образуване на готовия тор влияе температурата: колкото тя е по-висока, толкова по-бързо се получава торът. Копривата с водата, която се намира в съда, трябва редовно да се разбърква.

 

Кога да го използвате

За края на ферментацията сигнализират такива признаци, като: отсъствие на пяна, поява на тънък оттенък на разтвора и неприятна миризма от разложената коприва. Извлекът се използва като течен тор, който трябва да се разреди с вода в съотношение 1:9. За приготвянето на разтвор за опръскване на зеленчуковите растения извлекът трябва да се разреди с вода в съотношение 1:19. Копривата, която остава след използването на извлека, може да се постави в компоста.

Тор от черен оман за домати и фасул

Торът от черен оман е отличен за култури, които се нуждаят от по-голямо количество калий: краставици, домати, фасул. Черният оман се отличава с наличие в своя състав с голямо количество калий, фосфор, протеини, пепелни вещества. Затова при възникването на признаци, сочещи дефицит на калий, трябва да провеждате обработка с извлек от черен оман.

Технологията на приготвяне на такъв органичен тор се състои в накисването във вода в продължение на седмица на килограм ситно нарязани растения в 10 литра чиста вода. За разреждането на концентрирания тор трябва да се придържате към същите пропорции, както при копривата. Използването на разредената течност трябва да се прави в мрачни дни.

Препоръчва се използването на тревните торове да се прави в периода на активен растеж на зеленчуковите култури, в противен случай високият процент азот ще доведе до активно развитие на зелената част на растенията и може да намали количеството на реколтата.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА