В Австрия създават пакт за качествени регионални храни

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

За да подкрепи производството на регионални храни, министърът на земеделието Елизабет Кьостингер предлага създаването на пакт между фермери, преработвателни компании, търговци на дребно и потребители. Целта на инициативата е да се обърне повече внимание на стойността на регионалните храни за всички заинтересовани страни. В допълнение към пакта са планирани целенасочени маркетингови кампании.

Това стана ясно по време на виртуална пресконференция, в която взеха участие председателят на австрийската земеделска камара Йозеф Мосбругер и председателят на Съюза на земеделските производители Георг Щрасер, предава AgE. Намерението на земеделското министерство е да се развият нови пазари за продажби на регионално произведено телешко месо, тъй като понастоящем почти 60% от стоката се внася.

„Ще създадем места за угояване в Австрия, като така се надяваме значително да се повиши предлагането на регионални доставки“, посочи земеделският министър. В други области, като плодове и зеленчуци, също се търси повишаване на степента на самодостатъчност. От потребителите зависи дали ще използват тези продукти.

Регионалното производство на фермерски продукти ще бъде отразено в националния стратегически план на Общата селскостопанска политика (ОСП), подчерта министърът. „С производството на регионални продукти ние мислим за утрешния ден“, посочи Мосбругер. Регионалните качествени селскостопански продукти и свързаните с тях допълнителни услуги, включително работните места, трябва да бъдат поставени на фокус като цяло, подчерта председателят на Камарата. Той също така повтори призива си за задължително етикетиране на произхода на месото, млякото и яйцата. Допълни, че ще има редовна проверка на регионалните асоциации на фермерите за продукти в търговията на дребно с храни. Маслото беше началото, свинското и телешкото месо скоро ще бъдат фокусът, посочи още той.

За да се даде на австрийската храна стойността, която заслужава, е от съществено значение да се избяга от обсъждане на цените и да се подкрепи потреблението на регионална храна, обясни Райнер Вил, управляващ директор на търговската асоциация. Той също така посочи, че търговците на храни първи са се ангажирали да спазват изцяло кодекса за справедливост на федералния орган по конкуренция. През 2018 г. към Министерство на земеделието беше създаден отделен омбудсман, който да решава директно предизвикателствата пред заинтересованите страни. “Надяваме се, че омбудсманът ще заработи като първа точка за контакт, както беше обявено през 2021 г.”, каза Вил.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА