Урсула фон дер Лайен ще предложи нова стратегия за селското стопанство в ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

 

Нова стратегия за селското стопанство обеща да предложи бъдещият председател на Европейската комисия, германката Урсула фон дер Лайен. В документа ще влезе нейната визия за устойчива храна по цялата верига на добавената стойност. Трябва да запазим жизненоважната работа, която нашите земеделски стопани вършат, посочи Урсула фон дер Лайен. Тя изрази желанието си да промени начина, по който произвеждаме, консумираме и търгуваме и да предложи нови стандарти.

Запазването и възстановяването на екосистемата на планетата трябва да ръководи цялата съвместна работа, тъй като изменението на климата, биологичното разнообразие, продоволствената сигурност, обезлесяването и деградацията на земите вървят заедно. Ангажира се да запази жизнената важност на селските райони и да инвестира в тяхното бъдеще. Урсула фон дер Лайен вижда следващите пет години като възможност за Европа „да се стреми повече към дома, за да бъде лидер в света“ и постигане на Европейска зелена сделка; икономика, която работи за хората; Европа, подготвена за дигитална ера; защита на европейския начин на живот; по-силна Европа в света; нов тласък за европейската демокрация. Урсула фон дер Лайен  встъпва в длъжност на 1 ноември, като ще наследи на поста от Жан-Клод Юнкер. Досега беше министър на отбраната на Германия.

Урсула фон дер Лайен  събра 383 гласа, при необходим минимум от 374 гласа “за”. Против се обявиха 327 евродепутати, а 22-ма се въздържаха. Това е първата жена, която ще заема този пост в историята на ЕК. В своето изказване след вота, Урсула фон дер Лайен обеща „обединен и силен“ Европейски съюз. Сред нейните ключови приоритети е стратегия за равенство между половете, предава ruralnet.bg.

До края на мандата си тя би искала да види пълно равенство на всички нива на управление на ЕК. 60-годишната Урсула фон дер Лайен  изрази желанието  да направи Европа първия въглеродно неутрален континент в света до 2050 г. и постави по-амбициозни цели за намаляване на емисиите. Тя подчерта, че е необходим  двустепенен подход за намаляване на емисиите на въглероден оксид до 2030 г. с 50%, дори и с 55%. По повод на Brexit заяви, че гласуването на Обединеното кралство за напускане на блока е сериозно решение“, като добави „съжаляваме за това решение, но го уважаваме“.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА