Учени тестват нов метод за създаване на ваксина срещу АЧС

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

 

Учените искат възможно най- бързо да се преборят с африканската чума по свинете- силно заразна, потенциално фатална болест, и свинския репродуктивен и респираторен синдром, открити в търговските стада. Учените разработват метод за ускоряване на създаването на ваксини за опустошителни заболявания за свинете, като АЧС.

Британските изследователи имат за цел да създадат надеждна мащабна система за разработване и тестване на ваксини срещу вирусни инфекции

Технологията на стволовите клетки ще се използва за разработване на източник на бели кръвни клетки, идентични на засегнатите от болестта при прасетата, които могат да бъдат използвани за разработване на ваксини, съдържащи жив вирус. Екипът, в който участват учени от института Рослин и Агенцията за здравето на животните и растенията (APHA), специално проучва стратегиите за контрол срещу вируса на африканската чума по свинете.

Очаква се резултатите от изследването да хвърлят светлина върху това как болести като АЧС са насочени към белите кръвни клетки и как клетките реагират на инфекцията. Подходът се стреми да подобри съществуващите методи за тестване на ваксини, които включват използване на кръвни клетки, получени от други животински видове, или от други видове клетки, наподобяващи кръвни клетки.

Техниките за генетична модификация могат също да дадат възможност на изследователите да развият по-ефективно производство на кръвни клетки. Този подход може също така да даде възможност на учените да изследват дали произведените в лаборатория кръвни клетки са в състояние да съдържат високи нива на вирус, което ги прави ефективни за развитието на ваксината.

“Надяваме се, че нашите усилия ще помогнат за търсенето на ефективни ваксини срещу сериозни заболявания, които засягат милиони животни и носят големи разходи за земеделските производители.”, коментират учените.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА