У нас все още има язовирни стени в частично неизправно състояние

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Не се осъществява своевременно или въобще не се осъществява техническа поддръжка и ремонти на язовирите в страната. Това каза прокурорът от Върховната административна прокуратура (ВАП) Виржиния Димитрова пред БТА, предава investor.bg.

Голяма част от язовирните стени у нас продължават да са в частично неизправно състояние. Отново има растителност в реките и по язовирните стени, изхвърлят се битови и строителни отпадъци в реките, показва проверка на ВАП.

Проверяващите са възмутени, че не се търси административнонаказателна отговорност на нарушителите, а те от своя страна продължават да извършват същите нарушения.

Виржиния Димитрова настоява, че в случая налагането на санкции е от изключително значение.

„ВАП е преценила, че са налице законови и фактически основания да бъдат предприети действия на централно ниво с цел санкциониране на нарушителите и е изготвила предложение до министъра на околната среда да предприеме действия за по-добра организация и засилване на дейността по санкциониране в случаите на извършени нарушения. За отстраняване на констатираните пропуски и нарушения по места от прокуратурите в страната са изготвени общо 50 предложения“, обяснява прокурорът.

Прокурорът пояснява, че почистването на речните легла в урбанизирана територия е отговорност на кметовете, а извън населените места – на съответния областен управител. При неизпълнение на задълженията може да се търси съответната отговорност от тях.

Прокуратурата не разполага с правомощия да санкционира нарушителите, които не стопанисват безопасно язовирите. Но всички собственици на хидротехнически съоръжения са длъжни преди всичко да ги поддържат в техническа изправност, става ясно от интервюто.

При проверката ВАП изрично е указала при данни за престъпления от общ характер материалите да се изпратят за образуване на досъдебни производства. След проверката има общо образувани две преписки. Едната е приключена с отказ за образуване на наказателно производство, а по втората е възложена предварителна проверка.

Тъй като проверката на ВАП установи, че 90 на сто от обектите, включени за проверка като потенциално опасни, се припокриват с тези от проверките през есента на 2014 г., прокурорът уточнява, че тази констатация не се отнася за обектите на територията на цялата страна. Тя се извежда основно от проверките в София и Бургас.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама