Тютюневият бранш протестира срещу пълната забрана на рекламата на тютюневи изделия

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Представители на тютюневия бранш у нас протестират срещу проект на закон, предвиждащ пълна забрана на рекламата на тютюневите изделия, както и забраната за показването им в обектите, лицензирани за продажбата им. Проектът с изменения и допълнения на Закона за тютюна, тютюневите и вързаните с тях изделия (ЗТТТСТИ) е депозиран в Народното събрание на 7-и декември тази година. От Национална асоциация на тютюнопроизводителите 2010 (НАТ 2010) изпратиха писма до министър-председателя в оставка, министрите на земеделието и финансите в оставка, в които протестират срещу идеите за изменения на ЗТТТСТИ.

filev1
Цветан Филев, председател на НАТ 2010

Подобно предложение идва само половин година след влизането в сила на европейската директива за тютюневите изделия на ЕС, която бе съвестно и коректно въведени в българския закон от българските институции, се казва в писмото до премиера в оставка Бойко Борисов. Изискванията на директивата бяха изключително сериозни и доведоха до радикални промени, които все още не са започнали пълноценно да действат на пазара поради законовите срокове. Тази директива представлява екстремна атака срещу законен продукт и всички звена, свързани с него, според Цветан Филев, председател на НАТ 2010.

Предложените промени биха създали единствено нестабилност, несигурност и негативно въздействие върху всички българи със заетост в сектора на тютюна по цялата верига за доставки, според Цветан Филев.

Производството на тютюн през 2015 г. бележи спад с 21,7% на годишна база и достига 23 480 тона. Причината е в намалението с 22,8% на разсадените площи, които през 2015 г. възлизат на 13 557 ха. Стойността на продукцията се свива с 49% спрямо 2014 г. до 82,9 млн. лв., според данните на родната агростатистика.

Приносът на културата за формирането на стойността на крайната продукция от отрасъл “Селско стопанство” през 2015 г. представлява 201,0 млн. лева или дял от 2,6%, което представлява спад с 25,6% на годишна база.

%d1%82%d1%8e%d1%82%d1%8e%d0%bd
Предложените промени биха имали негативно въздействие върху всички българи със заетост в сектора на тютюна по цялата верига за доставки, според Цветан Филев

Тютюнът остава една от водещите стоки в структурата на аграрния експорт на страната през първото полугодие на 2016 г., след житните и маслодайните култури, сочат предварителни данни на НСИ, обработени от МЗХ. Като цяло износът на селскостопански стоки се увеличава с 3,7% в сравнение със същия период на 2015 г., до 1 685 млн. евро. През 2015 г. износът на преработени продукти възлиза на 1 355,9 млн. евро (36,2% от целия аграрен износ), а най-голям относителен дял в него заема експортът на тютюн и обработени заместители на тютюна – 9%.

Средствата по схемите за преходна национална помощ, които България има право да прилага през 2017 г. са в размер на 100 млн. лева свързани с плащане за тютюн, необвързано с производството.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА