1,50 евро са предложили турски бизнесмени за изкупуване на килограм телешко месо от живи животни. Това каза пред „Агрозона“ Рангел Матански, съпредседател на Националния съюз на говедовъдите в България, който присъства на срещите с представители на съседната държава по време на българо-турския агробизнес форум. „Водехме разговори за износ на мляко и млечни продукти, както и живи животни. Цените, които те предложиха са под нашите, предлагащи се в момента. За литър мляко тяхната оферта е 0,30 цента, а за живо теле 1,50 евро“, каза Матански. На този етап предложените стойности са условни, тъй като предстои да се проверят митническите изисквания, които все още не могат да се включат в ценообразуването. При месото повечето турски бизнесмени търсят овче и козе мляко, а не говеда. „Ще продължим комуникацията с тях, но това, което получихме като цени за телешкото месо не е изгодно“.
Българските производители направиха контакти с турските бизнесмени, които са по-близо до нашата граница. За конкретни сделки на този етап е трудно да се говори, тъй като все още пазара не е отворен, коментира от своя страна Николай Димов, член на УС на АЗПБ. „Имаме координати и най-важното е, че разбрахме какви породи търсят самите търговци. Основно се залага на тези с по-малко мазнини – лимузин, шароле, сементал. На този етап не беше говорено за никакви цени – хората искат да видят първо животните и тогава да се преговаря. В момента животните ни стигат до Турция, минавайки през Албания и Гърция. Говорим за малко тегло от 180 до 300 килограма и цената при този транзит стига около 2,50 евро, а за угоените животни говорим за около 2,20 евро“, допълни Димов.
„Очакваме турските бизнесмени, с които преговаряхме да ни посетят до 10 дни и да се запознаят с отглежданите животни. Тогава ще имаме по-голяма конкретика, каза Димов.
„Агрозона“ припомня, че в понеделник се проведе българко-турски агробизнес форум, на който участваха над 500 български и турски производители и прекупвачи. Земеделският министър Румен Порожанов обяви, че в началото на следващата година може да започне износът на дребен рогат добитък за Турция. По-късно ще се рестартира и търговията на по-едри животни. По отношение на ветеринарните сертификати, формите и другите бюрократични изисквания над 90 % проблемите са разрешени, допълни министърът.