ТTIP, публичен дебат: За 40% от изнасяните за САЩ стоки споразумението ще има позитивен икономически ефект

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Днес в Дома на Европа се проведе публичен дебат на тема: „Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции между САЩ и ЕС (TTIP): За или Против?“. В дебата участваха Светослав Малинов, евродепутат от ЕНП, Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика, Кирил Петков, управител на Българска компания за развитие, и Георг Тупарев, член на партия “Зелените”.

Откривайки събитието, Бойко Благоев, специалист връзки с обществеността на българското представителство на Европейския парламент, каза, че в момента 15 комисии в ЕП подготвят позициите си относно споразумението. Общата позиция на ЕС ще бъде обобщена от Комисията по външна търговия.

Има сигнали, че споразумението ще е от смесен тип, т.е. страни по него ще са Европейският съюз, държавите членки и Щатите. Така окончателният текст на споразумението трябва да се ратифицира от всяка от страните по него. Това каза Светослав Малинов във встъпителните си думи. Той посочи още, че категорично се противопоставя на твърденията за непрозрачност и допълни: “Има нива на публичност, до които не може да се достигне, преди споразумението да бъде подписано.” По думите на евродепутата ще има достатъчно време за международен и паневропейски дебат между подписването и ратифицирането на документа. Той отбеляза още, че това е най-голямото търговско споразумение в историята на човечеството.

Износът ни към САЩ нараства

Десислава Николова разгледа икономическите ефекти за България от приемане на споразумението. Тя отбеляза, че търговията на страната ни с Щатите все повече се засилва и темпът на интензивност се увеличава с 15% на година. През 2013 г. България е изнесла за САЩ стоки на стойност 595 млн. лв като така САЩ се нареждат на 19-о място като износен пазар за страната ни. Десислава Николова посочи, че стоките, формиращи най-голям износ, са с висока добавена стойност. На първо място сред тях са машините. Тя допълни, че 50% от общия износ е с нулево мито. За 40% от износа обаче ставката е над 2% като особено висока тя е за непреработен тютюн 45.3%, за сирене – 19,6% и фуражи – 18%. Това означава, че за 40% от изнасяните стоки приемането на споразумението ще има позитивен икономически ефект за българските производители, стана ясно от думите на икономиста. Десислава Николова каза, че е мит, че България не изнася конкурентни стоки и услуги и посочи, че около 3/4 от износа ни е с индекс за конкурентно предимство над 1, т.е. те са конкурентни. От друга страна стоки, които не са толкова конкурентни, имат нулево мито, като непреработения тютюн например.

Десислава Николова посочи още, че по т. нар. “верига на предлагането” страната ни е изнесла продукция на стойност над 200 млн. щатски долара за Щатите. “Веригата на предлагането” е известна още като допълнителен, скрит износ – България изнася суровини за страни от ЕС, а от ЕС за Щатите се експортира краен продукт.

Немитнически такси оскъпяват до 73% храните

Кирил Петков посочи, че в хранителната индустрия бариерите, които не са свързани с мита, оскъпяват продуктите с до 73%. По думите му компаниите в хранителната индустрия, които имат потенциал за износ, имат много по-голям шанс за реализиране на този потенциал, ако се премахне бариерата, която поставят таксите. Това ще се случи след приемане не споразумението.

Като плюс от приемането на документа той посочи и че ще е възможно с една патентна апликация да се патентоват продукти в ЕС и САЩ и това ще облекчи откъм разходи производителите. Кирил Петков обърна внимание, че ако споразумението стане факт, България с по-голяма сила ще може да се възползва от факта, че има най-ниска данъчна ставка. Въпреки предимствата, които изтъкна, Кирил Петков посочи, че трябва да се подхожда с внимание по въпросите за ГМО и употребата на пестициди.

Анета Стефанова

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА