Цените на основните хранителни стоки продължават да падат и през 2014 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Трайната и устойчива низходяща тенденция на спад на цените на основните хранителни стоки, наблюдавана през 2013 г. продължава и през 2014 г. Това се казва в Годишния анализ на цените на едро на стоките, търгувани на стоковите тържища и пазарите на производителите в България през 2014 г., публикуван от Държавната комисия по стокови борси и тържища.

През цялата година цената на захарта има низходящ характер. От началото на годината цената на олиото се движи плавно надолу, след което кривата се стабилизира, а през м. август се наблюдава ново поевтиняване на олиото. През последните месеци на годината цената се движи около 1.90лв./л. Цената на брашното има стабилен характер с леко колебание надолу.

Цената на едро на яйцата през 2014 г. се движи в диапазона 15 – 19 ст./бр., като няма драстични отклонения на кривата, каквито наблюдавахме през 2010 и 2012 г. Наблюдава се сезонен спад на цените на сиренето и кашкавала в периода март – април. За разлика от предишни години, през тази есен не се наблюдава типичното есенно-зимно поскъпване на млечните произведения и всъщност трендът е обратен.

В резултат на дълготрайната и устойчива възходяща тенденция при движението на цената на фасула, през м. април 2014 г. е отчетена най-високата стойност за последните години – 4.60 лв./кг. След достигането на тази пикова стойност, за първи път от последните години се наблюдава спад на цената на фасула. С леки отклонения в двете посоки, цената на лещата през годината остава стабилна, като запазва устойчивия се характер от последните години. Цената на ориза следва тенденция на плавно покачване през годината.

През 2014 г. кривата на индекса на тържищните цени на месото, месните произведения и рибата се характеризира с трайна низходяща тенденция, която е по-силно изразена през първите три месеца на годината.

Цените на захарните изделия остават стабилни с леко движение надолу, в резултат на трайното поевтиняване на захар, брашно, яйца, мазнини и др.

Цените на плодовете и зеленчуците през годината запазват характерните сезонни тенденции. Сухата зима, студената и влажна пролет, обилните валежи и градушките и болестите са били причина за влошаване на реколтата на голяма част от плодовете и зеленчуците. На това се дължи слабото предлагане, въпреки високото търсене през летния сезон. Сериозно закъснение през 2014 г. е имало при полската продукция, а качеството й е било незадоволително. Въведеното от Русия ембарго е другият фактор, който е повлиял негативно върху родното производство. Наред с прякото отражение, състоящо се в намален и провален износ на родните производители, се прибавя и косвеното отражение със заливане на вносни плодове и зеленчуци от Европа, което е довело до дъмпинг на цените. Цените на българските плодове и зеленчуци през годината остават по-високи спрямо цените на стоките от внос. През 2014 г. се запазва тенденцията, наблюдавана през последните години на по-слабо предлагане на български плодове и зеленчуци и засилването на количествата от внос.

Цената на едро на бананите, портокалите и мандарините у нас запазват тенденциите, наблюдавани от предходни години. При цената на лимоните се наблюдава рязък скок на стойностите през м. август, когато поскъпването им е близо 160%, а отчетената пикова стойност – 4.23 лв./кг е най-високата, регистриран през последните 10 г. От средата на август цената на лимоните се стабилизират, а през септември се наблюдава траен низходящ тренд. В края на декември стойностите се връщат на нивото от началото на годината.

Движението на кривата на индекса на тържищните цени през 2014 г. като цяло повтаря тенденциите от миналите години. Тенденцията на задържане на нивата на индекса през първите месеци на годината, която наблюдавахме през 2013 г., се запазва и през 2014 г. Почти през цялата 2014 година кривата на индекса остава под нивото от предходните две години и се доближава до стойностите от 2011 г.

След трайното покачване на индекса на цените на храните на Организацията за прехрана и земеделие на ООН (ФАО) през 2009 г. и 2010 г., от 2011 г. до 2014 г. кривата има плавен и устойчив низходящ тренд. След втория месец на 2014 г. се наблюдава спад на стойностите на индекса на зърнените продукти, млечните продукти, маслата и мазнините и захарта. Движение нагоре се наблюдава само при месата, като през есента и зимата и техните цени започват да падат .

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА