Трансграничният регион Румъния – България има голям потенциал за интелигентно земеделие, туризъм и инвестиции

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

В Дунавския район има чудесни условия за развитие на качествено и интелигентно земеделие и туризъм, това каза председателят на Българската асоциация по алтернативен туризъм Любомир Попйорданов на заключителна пресконференция по проекта „Обща стратегия за устойчиво териториално развитие на трансграничния регион Румъния – България”, по  Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез европейския фонд за регионално развитие.

Между България и Румъния има бизнес контакти, но те са повече търговски, а не инвеститорски. Развива се търговията със земеделски продукти, олио, вино и др, отбелязаха от БААТ.

Дестинация “Дунав” предлага широк аспект от възможности за приключенски и винен туризъм, стана ясно на пресконференция. За съжаление обаче тези възможности не се оползотворяват. Регионът е богат с кулинарни традиции и фолклор, които също крият своя неизползван бизнес потенциал.

Трансграничният регион, обект на проекта, възлиза на 75-80 хил. кв. км – това е най-бедната територия в Европа, но не откъм ресурси, а защото не е осъзната значимостта на ресурсите, с които разполага. Река Дунав се явява комуникационна ос, която може да се използва за създаване на чувствителност към бизнес възможностите на реката, каза Попйорданов.

В Европа трансграничният регион е познат като “Долен Дунав”, но това понятие както в Румъния, така и в България не се харесва и затова чрез проекта е въведен терминът Източен Дунавски район. В тези територии има отлични възможности за развитие на велосипеден туризъм, необходима е обаче по-добра инфраструктура и разработване на потенциала, защото един велотурист оставя между 20 и 200 евро на ден, ако има обаче за какво да ги остави, коментира председателят на БААТ.  В момента асоциацията работи с Агенция “Пътна инфраструктура” за създаване на специфична веломаркировка, понеже страната ни губи от това, че такава отсъства. Тя дори е забранена по закон, стана ясно на събитието.

На контролно-пропусквателните пунктове у нас към момента липсват информационни табели за туристически обекти в региона и така се губят туристи, стана ясно на пресконференцията.

Трансграничният район България- Румъния изпуска възможности, но те могат да се оползотворят, обобщиха организаторите.

Анета Стефанова

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама