До лятото ЕК ще одобри Регламент за подкрепа и по време на преходния период

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

ЕК даде една година преходен период между двата програмни периода, така че подкрепата да продължи и земеделските производители няма да усетят нищо от това, че не се приемат законодателни актове и се забавя процесът. Това обяви Марио Милушев, директор Дирекция „Развитие на селските райони и предприсъединителна помощ” към ГД АГРИ, ЕК по време на Осмата Национална среща на земеделските производители в к.к. Златни пясъци.

„Има два регламента. Единият регламент за гъвкавост бе публикуван преди два дни. Той е за гарантиране на резерва при кризи през 2021 г. и дава и възможност да има прехвърляне на средства от ПРСР към директните плащания.”, допълни той. Според експертът Регламентът предвижда продължаване на подкрепата през 2021 г, но за да може българските стопани да получавате плащанията си, той трябва да е одобрен до лятото на 2020 г. Докладчикът в ЕК вече е публикувал своя доклад и се предвижда той да бъде гласуван в комисия през април, а през юни да се появи в пленарна зала.

Продължаване на единното плащане на площ

Пакетът за директни плащания пък предвижда продължаване на единното плащане на площ, допълни Марио Милушев. „Въвеждат се суми за страните-членки за развитие на селските региони и директните плащания. За развитие на селските райони плащането е малко по-малко, освен ако няма държавни компенсации. Предвижда се възможност за прехвърляне на парите между първи и втори стълб и обратно, което България няма да използва. Продуктът от намаление на плащанията трябва да се нотифицира в ЕК за 2021 г.”, коментира Милушев. „Ако България реши, че има достатъчно средства от настоящия период и ще може да плаща с тях и през 2021 г. за развитието на селските региони се предвижда да се заяви, че държавата няма да се възползва от преходната разпоредба и няма да продължи програмата си до 31 декемвтри 2021 г.”, информира експертът. В обратен случай в десетдневен срок след приемането на регламента, държавата трябва да нотифицира желанието си пред ЕК и по-късно и да направи предложение за промяна в програмата и да продължи  ПРСР и през 2021 г. Според представителят на ЕК и през догодина ще важи правилото „нови пари-стари правила”. През 2021 г. ще може и да се въвеждат нови многогодишни ангажименти, макар че и ЕК предлага това да е с по-кратък срок, например различни договори в областта на околната среда.

Колко ще бъде дълъг преходния период

Два са политическите въпроси, които се обсъждат по повод преходния период. „Първият е свързан с въпроса колко да е дълъг този преход”, каза Марио Милушев. „ЕК настоява това да бъде само една година, но има държави-членки, които смятат, че няма да бъдат готови и искат преходния период да е поне две години”, допълни още той. „Ако не се постигне одобрение по Многогодишната финансова рамка, може обективно да се наложи преходния период да стане две години”, допълни експертът. Вторият политически въпрос е свързан с преходната национална помощ. „Група страни-членки, сред които е и България, е поставила въпроса преходната национална помощ да продължи и през 2021 г., но  ЕК смята, че това не бива да се прави, тъй като помощта е преходна по своя характер, но има аргументи и в двете посоки и въпросът е все още дискусионен”, заключи Марио Милушев.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА