Торовете: Кои са най-големите грешки при използването им

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
1 Минути

Торовете са много важни: те способстват развитието на растенията и им помагат да се противопоставят на болестите. Но ако се престараете – можете, обратното, да и навредите. Една от най-разпространените грешки е ненормираното внасяне на вещества.

“Колкото повече, толкова по-добре” е принцип, който съвършено не подхожда в този случай. Торовете трябва да се внасят, като точно се съблюдават препоръките на производителите. Обикновено ограничните вещества се внасят веднъж на 3 години, фосфорните и калиевите торове се употребяват всяка година, в зависимост от запасеността на терена.

Варуването на песъкливите почви се прави на всеки 6-8 години, за глинестите – на всеки 8-10 години. При това, варта и торовете не се внасят наведнъж, а разделно по време на обработките на почвата.

Не трябва да се увличате излишно от химическите торове. Органичните вещества, като оборския тор, са далеч по-полезни. Но не трябва да го внасяте, когато не е угнил, защото може да изгори крехката коренова система на растенията. Той трябва да се държи поне една година, като се съхранява, покрит с 15-20 см торф или полиетилен. Желателно е да го употребявате през есента.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА