Токсиколог: Откритият в българска лютеница олеамид не е наркотик

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Откритият в българска лютеница олеамид не е наркотично вещество. Има строга класификация за наркотичните вещества и олеамид не фигурира в нея, каза пред bTV токсикологът от ВМА Силвия Стойкова. Олеамид е широко разпространено около нас вещество. Има го в храни, които съдържат растителна мазнина, посочи токсикологът.

Както вчера “Агрозона” писа от асоциация “Активни потребители” направиха изследване на 12 марки лютеница. Те са изследвани в България, но след намерения олеамид проба е изпратена и в белгийска лаборатория, която е потвърдила резултатите.

Концентрацията не е пренебрежимо малка – между 0,1 и 1%, коментира председателят на асоциацията Богомил Николов.

От Агенцията по храните посочват, че олеамидът е естествено съдържащ се органичен амид в храните с вложени растителни масла, характерни с богатото си съдържание на омега-9 мастни киселини – зехтин, слънчогледово олио и други растителни масла. Той е естествено възникващо съединение, което е производно на олеиновата мастна киселина и може да е преходен продукт при загряване на слънчогледово олио или зехтин. От БАБХ посочват още, че е доказано, че в резултат на метаболитни процеси олеиновата мастна киселина се превръща в олеамид. Възможен е и обратният процес – олеамидът да се преобразува в олеинова киселина в резултат на биологичните процеси в съответния хранителен продукт. Тези естествено съдържащи се органични съединения в лютеницата не са “потенциално опасни”, успокояват от агенцията.

Още по темата:

Откриха наркотично вещество в българска лютеница

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама