Търсенето на масло и сирене нараства в световен мащаб

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Търсенето на масло и сирене нараства в световен мащаб през първите 7 месеца на 2016 г.  Това показват данните на основните износители в света, които сочат, че през периода търсенето в световен мащаб се увеличава с 1% или с повече от 300 000 литра еквивалент на мляко. Силното увеличение във вноса на масло (с 11%), сирене и суроватка (с 5%),  почти е компенсирано от намалението във вноса на нискомаслено и пълномаслено мляко на прах, при които намалението е с 4%. Това се казва в годишния доклад на Европейската комисия за производството и търговията на основни селскостопански култури в ЕС и света.

Търсенето на сирене бележи ръст с 1 млн. т млечен еквивалент. Това представлява увеличение с 18%  и се дължи най-вече на пълномасленото мляко на прах, млякото за пиене и суроватката. Доставките за руския пазар се увеличават значително, с 18%, особено що се отнася до нискомасленото и пълномасленото мляко на прах, както и за суроватката и сиренето. Основен доставчик на мляко на прах за Русия са Беларус, Турция и Швейцария, докато при сиренето Сърбия има по-силно присъствие, а Казахстан доставя предимно мляко за пиене. Две държави бележат силен ръст във вноса и това са Филипините и Мексико, които доставят предимно нискомаслено мляко на прах.

Вносът в Япония пък намалява заради увеличения внос на масло и сирене, съответно с 10% и 4%, но това не успя да компенсира значителния спад (с 45%) при вноса на нискомаслено мляко. Вносът на нискомаслено и пълномаслено мляко на прах в Аржентина намалява с 8% от началото на годината. Доставките за тази държава се осъществяват главно чрез търгове, които се провеждат в различни периоди от годината, затова е трудно да се направят сравнения на месечна база, но намаленията в цените на петрола в определена степен може дадат частично обяснение за намалението. Египет, която е друг голям производител на петрол, отбеляза спад с 4% на вноса през първите 5 месеца на годината. ЕС и Нова Зеландия увеличиха своя износ с 2%, докато Уругвай отбеляза ръст с 24%. За разлика от тях САЩ и Австралия отбелязаха спад с по 4%.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама