Търсенето на масло и сирене нараства в световен мащаб

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Търсенето на масло и сирене нараства в световен мащаб през първите 7 месеца на 2016 г.  Това показват данните на основните износители в света, които сочат, че през периода търсенето в световен мащаб се увеличава с 1% или с повече от 300 000 литра еквивалент на мляко. Силното увеличение във вноса на масло (с 11%), сирене и суроватка (с 5%),  почти е компенсирано от намалението във вноса на нискомаслено и пълномаслено мляко на прах, при които намалението е с 4%. Това се казва в годишния доклад на Европейската комисия за производството и търговията на основни селскостопански култури в ЕС и света.

Търсенето на сирене бележи ръст с 1 млн. т млечен еквивалент. Това представлява увеличение с 18%  и се дължи най-вече на пълномасленото мляко на прах, млякото за пиене и суроватката. Доставките за руския пазар се увеличават значително, с 18%, особено що се отнася до нискомасленото и пълномасленото мляко на прах, както и за суроватката и сиренето. Основен доставчик на мляко на прах за Русия са Беларус, Турция и Швейцария, докато при сиренето Сърбия има по-силно присъствие, а Казахстан доставя предимно мляко за пиене. Две държави бележат силен ръст във вноса и това са Филипините и Мексико, които доставят предимно нискомаслено мляко на прах.

Вносът в Япония пък намалява заради увеличения внос на масло и сирене, съответно с 10% и 4%, но това не успя да компенсира значителния спад (с 45%) при вноса на нискомаслено мляко. Вносът на нискомаслено и пълномаслено мляко на прах в Аржентина намалява с 8% от началото на годината. Доставките за тази държава се осъществяват главно чрез търгове, които се провеждат в различни периоди от годината, затова е трудно да се направят сравнения на месечна база, но намаленията в цените на петрола в определена степен може дадат частично обяснение за намалението. Египет, която е друг голям производител на петрол, отбеляза спад с 4% на вноса през първите 5 месеца на годината. ЕС и Нова Зеландия увеличиха своя износ с 2%, докато Уругвай отбеляза ръст с 24%. За разлика от тях САЩ и Австралия отбелязаха спад с по 4%.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА