Студенти и фермери научиха повече за биопроизводството на млечни продукти в Розино

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Студенти от различни специалности в Аграрния университет в Пловдив посетиха ферма за органично производство на млечни продукти в село Розино, област Пловдив. Мероприятието се организира по проекта „CAP – Hot Spot“, изпълняван от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) с финансовата подкрепа на главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ към Европейската комисия.

Ферма за пример

Домакините от „Розино органик фарм“ споделят, че са създали фермата с много любов и мисъл за природата в района между Стара планина и Средна гора, в защитена зона “Натура 2000“. „Вложихме много усилия, за да създадем трайни навици и добри практики у персонала, с който работим, за да могат те да се отнасят с нужното уважение към работата и с любов към онова, която правят.“, каза Ценко Ценков, зооинженер по образование.

Полезни биопродукти

По професия Ценко Ценков отговаря за управлението на животновъдното направление във фермата. „Нашата ферма е пример за това, че и у нас има красиви ферми и не е необходимо да ги търсим в Европа. Продължаваме да изграждаме стопанството с идея да направим най-доброто, което можем да покажем и да разпространим като положителен опит.“, допълни той.

Гостите имаха възможност да се запознаят с пътя на биволското и краве млякото от фермата до превръщането му във вкусно джелато в Gelato & Latte, кисело мляко, сирене, кашкавал, моцарела и крем сирене, както и с обитателите на фермата –  биволи порода българска Мурра и крави порода Джерсей, които се отглеждат на свободна паша.

Вдъхновение за младите

„Прави особено впечатление високото ниво на хигиената във фермата. Производството на всеки продукт е биологично чисто и с мисъл за опазване на околната среда. Домакините бяха много гостроприемни към нас.“, коментира Аделина Сивкова, магистър по биопроизводство в Аграрния университет.

„Направи ми впечатление също така, че отпадъците се събират разделно и се използват предимно биоразградими материали. Във фермата не се пуши и се пази изрядна чистота. Това е важно не само за хората, а и за животните. Също така от сайта на фермата може да се разбере повече за организацията.“, допълни тя.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА