Слави Трифонов, НСГБ: Стачката на фермерите в Гърция не може да окаже особено влияние на пазара с плодове и зеленчуци у нас

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Стачката на фермерите в Гърция не може да окаже особено влияние на пазара на плодове и зеленчуци, защото на българския пазар те са преобладаващо внос от Турция. Това казва Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България (НСГБ) в интервю за БТА.

По думите му продуктите, които се внасят в България от Гърция, са преобладаващо доматите и прасковите през лятото. Когато са предназначени за преработка, за тези два продукта се отпуска специфична и много висока субсидия, каквато България не е успяла да договори по време на преговорите по глава “Земеделие” при присъединяването си към ЕС, казва Трифонов. Освен това по негова информация предназначените за преработка гръцки домати и прасковите нелегално се пускат на пазара за прясна консумация. От Гърция се внасят също дини и пъпеши. Другите плодове и зеленчуци по пазарите и в търговските вериги са основно от Турция, отбелязва Трифонов, като допълва, че турският внос е основно нелегален.

Според председателят на съюза на градинарите българският пазар на плодове и зеленчуци няма нищо общо с организацията на европейския. Хармонизацията е разписана, но поднормативната уредба е под всякаква критика, например наредбата за контрол и съответствие на качеството, която има много голямо значение. От съюза настояват Министерството на земеделието и храните да осъвремени тази наредба, за да не продължи българският пазар да се развива като разграден двор.

Трифонов посочи още, че в резултат на липсата на ясни правила напоследък се забелязва сериозно влошаване на качеството на плодовете и зеленчуците по супермаркетите. На тържището в Солун например, за да продаде продукцията си един производител трябва да покаже цели 11 документа, преди това не може да отвори вратата на обекта си, отбелязва председателят.

Производителите на плодове и зеленчуци се оплакват и от субсидията за сектора. През 2015 г. за животновъдството, и то само за млечното, са отделени 326 млн. лева субсидии, а за сектор “Плодове и зеленчуци” – 2 млн. лева. “Животновъдите са субсидирани от 30 до 50% от себестойността на продукцията си. За сравнение при нас субсидията е около 2-3%”, дава за пример Трифонов.

Търговските вериги могат много да помогнат за развитието на българското зеленчуко- и плодопроизводство, смята председателят на съюза на градинарите. За тази цел от организацията предлагат да се въведат критерии за пресни плодове и зеленчуци, които да стигат до пазара до 48 часа от добиването им. Реалността в момента обаче показва, че 95% от плодовете и зеленчуците в големите търговски вериги са вносни, отбелязва Трифонов.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА