Сивият заек може да остане само в народните приказки

Запасите от сив заек в страната намаляват, негативната тенденция се запазва и през миналата година, когато има понижение в числеността му с 3,5 %, научи „Агрозона“. В голяма част от териториите на страната сивия заек не е обект на лов, а в типичните му местообитания е под допустимите запаси. Изключение правят определени ловностопански райони в отделни сдружения – Гоце Делчев, Пловдив, Пазарджик, Чирпан, Нова Загора, Димитровград, Бургас, Ямбол, съобщават от НЛРС „Съюз на ловците и риболовците в България“.
Според ловните експерти причините за намаляването на запаса на сивия заек в България са комплексни. Интензивното земеделие, загубата на местообитания, бракониерството и хищниците са сред основните причини за ниската численост на вида. Наложително е да се реагира адекватно на тези проблем и да се наложи забрана за ловуване на заек в по–голямата част от ареала му в страната, препоръчват от СЛРБ. В последно време сдруженията правят опити за възстановяване на запасите, чрез закупуване на зайци от съседни на България страни и директното им разселване в ловностопанските си райони, както и опити за изкуствено развъждане на вида, става ясно от доклада за дейността на обединението.
С 23 % по-малко зайци са отстреляни през 2015 г., спрямо предходната година. От ловното сдружение се опасяват, че авджиите губят интерес към заека, защото вече не могат да го ловуват и съответно не полагат необходимите грижи за него.
Най-много зайци са отстреляни миналата година от ЛРС Гоце Делчев. Тамошните ловджии са прибрали от гората 1058 заека, което е ръст със 128 % спрямо 2014 г. Див заек се ловува в продължение на три месеца – от 1 октомври до 31 декември.