Шарена палитра от спаначени вкусове и цветове

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Спанакът е истинска суперхрана, но ако ви е омръзнало да хапвате класическия сорт, няма да останете без избор от вкусни и цветни алтернативи. Има го в разновидности, които се приготвят също толкова лесно като класическия спанак.Atriplex hortensis Rubra

Червенолистният градински сорт лобода (Atriplex hortensis ’Rubra’) е истинска наслада за окото и небцето. Растението се развива от март до август и се обновява на всеки 4 седмици. Първото подрязване се прави когато достигне педя височина. След това то продължава да се развива добре.

В кухнята се приготвя като класическия спанак, но има също лечебно действие. При проблеми с обмяната на веществата, болести на бъбреците и пикучния мехур растението помага, когато се приготви като чай.

Басела (Basella alba) е известен още като лозов спанак и е широко разпространен в Тропиците. Листата му са

Basella-alba-254
Басела (Basella alba) обича топлината.

дебели и богати на минерали. Червенолистните сортове, като например Basella alba var. Rubra се нарича още сейлонски спанак. Новозеландският спанак  (Tetragonia tetragonioides) принадлежи към семейството на върбинката и се среща предимно по бреговете на Австралия и Нова Зеландия. Подходящ е и за отглеждане през летните месеци, защото е пригоден да се развива добре и при горещини. Най-подходящото време за засаждане е през май.

 

alternative-zu-spinat-baumspinat-4138781-blp-florapress
Родината на дървесния спанак е северна Индия.

Индия се смята за родина на дървесния спанак, когото наричат още куча лобода. Принадлежи към семейството на сладките треви. На височина може да достигне два метра, а листата му са безбройни и много меки на допир.

Накрая нека привлечем вниманието ви към ягодовия спанак (Blitum foliosum). Той е познат едва от няколко години. Готов е за бране 6 до 8 седмици след засаждане. Ако го оставите да расте и след това, ще се появят ягодоподобни червени плодове с аромат напомнящ на червено цвекло.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА