Съветът на ЕС по земеделие и рибарство ще заседава на 20 юли

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Съветът на Европейския съюз по земеделие и рибарство ще заседава на 20 юли в Брюксел. Очаква се министрите да продължат с обсъждането на Пакета за реформата на ОСП след 2020 г, като дискусията ще се съсредоточи върху въпроса за заделяне на средства за екосхемите, както и необходимостта от гъвкавост и възможни решения на въпросите, които вече бяха идентифицирани. Министрите ще обсъдят и Стратегията „От фермата до трапезата“ въз основа на предварително формулиран въпрос от Председателството, а Европейската комисия ще запознае Съвета с актуалната информация относно ситуация в развитието на пазара на селскостопански продукти, съобщиха от Министерството.

На 23 юни Съветът на ЕС по околна среда е провел видеоконферентна среща

Междувременно стана ясно, че е одобрен и докладът за резултатите от неформалната видеоконференция на Съвета на ЕС по околна среда, проведена на 23 юни. Основната тема на дискусията е бил приносът на политиките по околна среда и климат за възстановяването от кризата с COVID-19. Министрите са обсъдили как мерките от наскоро представените инициативи, част от Европейската зелена сделка, като Плана за действие за кръгова икономика, Стратегията на ЕС за биоразнообразие 2030 г. и проекта на Европейски климатичен закон, биха могли да допринесат най-ефективно за възстановяването от кризата с COVID-19 и да помогнат да се изгради гъвкава, устойчива и подготвена за бъдещи предизвикателства Европа.

В условията на безпрецедентна икономическа криза, породена от пандемията, в края на май т.г. Европейската комисия представи мащабен План за възстановяване, който да допринесе за зелен и цифров преход. Комисията предложи също създаването на нов инструмент за възстановяване „Следващо поколение ЕС“ на стойност 750 млрд. евро и преработена МФР за периода 2021-2027 г. на стойност 1 100 млрд. евро.

България е приветствала представените от Европейската комисия План за възстановяване и преразгледаната Многогодишна финансова рамка, като е подчертала необходимостта Европейската комисия да извърши оценка на нужните средства и на национално ниво.

По време на срещата са били откроени някои важни за страната ни проблеми, каквито са емисиите от транзитния транспорт и рискът от изтичане на въглерод. България е посочила още, че осигуряването на зелен и справедлив преход може да бъде постигнато, само ако е налична пълна подкрепа от гражданите и бизнеса, като задължение на взимащите решения на европейско ниво е гарантирането на конкурентоспособността, икономическия ръст и социалното благополучие във всички държави-членки.

Приети са промени в правилата за плаване по река ДунавВОМР, МЗХГ, Agrozona.bg

Министерският съвет е приел актуализирани правила за плаване по река Дунав, които въвеждат нови текстове и изисквания, одобрени на сесия на Дунавската комисия.

Правилата в българския участък на водния път се уеднаквяват с нормите, приложими в останалите страни по Конвенцията за режима на корабоплаване по Дунав. Промените са насочени към повишаване на безопасността, предотвратяване на аварии и подобряване на условията за плаване по Дунав.

Въвеждат се изисквания към процеса на зареждане на корабите, като се регламентират задълженията на екипажа при снабдяване на кораба с гориво, смазочни материали и втечнен природен газ. Допълнени са правилата за радиообмена, за автоматичната идентификационна система за вътрешното корабоплаване и за преминаването през шлюзове.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама