Сърбия е сред трите водещи производители на горски плодове

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Третото идание на изложението Agro Belgrade събра повече от петстотин местни и регионални производители, експерти, доставчици на услуги, производители на оборудване, дистрибутори и други представители на индустрията. Регионалният панаир за плодове, зеленчуци и лозарство Agro Belgrade 2022 се проведе в Белград между 27-29 януари, предаде FreshPlaza.

Сърбия е една от малкото страни в Западните Балкани с положителен търговски баланс в селското стопанство. Сектор “Плодове” се характеризира с най-високи добиви в региона. Що се отнася до производството на горски плодове, в световен мащаб Сърбия е сред трите водещи производители, като другите двама са Полша и Чили. Сектора изнася продукция за Западна Европа, но също така снабдява други региони в света с нарастващо търсене, като например Русия, Близкия изток, дори Китай и Япония.

Повишено търсене на горски плодове

Пандемията от COVID-19 оказва влияние върху потребителските нагласи. С идеята да повешат имунитета си, все повече хора се интересуват от здравословно хранене и това се изразява в повишено търсене на горски плодове С нарастването на търсенето икономическата логика диктува покачване на цените, при условие че предлагането продължава.

За да се възползват от възможностите на сръбския пазар на меки плодове, дванадесет холандски компании си сътрудничат в PIB проект Netherlands Soft Fruit Solutions Serbia, организирайки конференция на панаира, озаглавена Бъдещето на отглеждането на горски плодове. Няколко лектори от Холандия и Сърбия споделят своята гледна точка за сектора на меките плодове.

Лекторите признават качеството и вкуса на местната продукция, но споделят важността на следване на пазарните тенденции и изисквания, както и значението на екологичното производство, допълвайки че производствените стратегии за замразени и пресни пазари се различават.

Професор Момирович, представител на Koppert Serbia, подчертава значението на новите технологии и новите сортове горски плодове като инструменти за подобряване на нивото на производство, както и за достигане на по-високи цени на продукцията. Производството на субстрат би позволило на земеделските производители да удължат реколтата и да удължат производствения сезон, смятат още те.

Панаирът AgroBelgrade е организиран с подкрепата на Министерството на земеделието на Сърбия. Събитието е открито от сръбския министър на земеделието, директора на мисията на USAID Сърбия и заместник-кмета на Белград.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА