Само от началото на сезона за борба с градушките са изстреляни над 500 ракети

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Само от началото на сезона за борба с градушките са изстреляни над 500 ракети. Това е значително количество, защото сме само в началото на сезона, коментира в ефира на bTV Стефан Георгиев, експерт в Изпълнителната агенция за борба с градушките.

Днес подобни явления не се очакват. Относно пораженията, които нанесе бурята от предишните дни и съсипаната реколта в село Българене, Георгиев обясни, че от агенцията са следили процесите, но „за съжаление клетката се е развила твърде далеч от обхвата на противоградните ракетни площадки“. Това е причината клетката да не бъде обработвана. „Успяхме само да наблюдаваме процеса и да констатираме щетите в село Българене. Процесът беше много силен, ако беше въведен самолетен способ, може би щеше да се започне да се въздейства на тази клетка от много по-ранен етап и щетите щяха да бъдат редуцирани до минимални”, обясни експертът.

Ракетният способ, с който се работи от 50 години, обхваща Северна България – Видин, Монтана, Враца и Плевен, а за Южна – Пазарджик, Пловдив, Стара Загора и Сливен.

През март 2019 г. правителството одобри проект на Закон за превенция от неблагоприятни климатични събития. В него се предвижда да бъде създадена ефективна система за управление на риска от неблагоприятни климатични събития, която да покрива територията на цялата страна. Законопроектът бе внесен в Министерски съвет от министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов.

С  досегашния ракетен способ и въвеждането на самолетен способ се цели защита за до 90% от нивите при 36 млн. дка обработваема земя в страната.

Ракетният способ защитава в момента около една трета от обработваемата земя за областите с най-голяма градобитност. Той е с 10% по-ефективен от самолетния, но разходите за площадки го правят по-скъп. Със самолетния способ може да се отреагира във всяка точка на страната, включително над планините, където се формират градоносните облаци, а освен това технологията е безотпадна, според експертите. При ракетния на земята падат парчета от ракетите и затова не може да се използва над градовете.

Депутатите в комисията по земеделие на Народното събрание не успяха да приемат проекта на закон за градушките. Процедурата беше отложена по предложение на председателя на комисията Десислава Танева. По нейно мнение на масата на преговорите в бъдеще трябва да бъдат поканени представители на застрахователите, които да дадат своите мнения, след като проучат настоящия проект на закон.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА