Само 23% от 293 стопанства имат дейност извън селското стопанство, сочат данни на НССЗ и ИПИ за 2016 г. Едва 93 от селските стопанства се занимават с други освен основната си дейност. Преобладаващата част от стопанствата се занимават с поддържащи допълнителни дейности, а не с дейност, която носи добавена стойност, се посочва в изследване на Силвия Атанасова, докторант в Института по аграрна икономика.
Много често разнообразяването на дейности е принудително за фермерите, т.е. принудително търсят други източници на доходи, например в туристическата сфера. Голяма част от фермерите практикуват дейност, която не е свързана със земеделието. 70% от анкетираните не са имали достъп до инвестиционни кредити и заеми, поради което малка част от тях са се възползвали от ПРСР. Малка част са се възползвали от мерките за разнообразяване на селските дейности и за преработка. Основен проблем е трудният достъп до финансиране – кредит или заем, посочи Силвия Атанасова. Източниците са спестявания, има липса на компетенции за управление на бизнес. Трудно може да се намери производител с образование. Не достатъчно са развити консултантските услуги, а когато фермерът няма достатъчно знания, може да получи подкрепа от консултанти, посочи още тя.
Има индикация, че нещо през миналия програмен период на Програмата за развитие на селските райони по мярка 123 не е било свършено както трябва. Едва 15% от общо 293 анкетирани земеделски стопанства са посочили, че не преработват продукцията си, въпреки възможностите, които предлага мярката за преработка от ПРСР. Обезпокоително е и това, че 3% от стопанствата са се възползвали от възможностите за развитие на селски туризъм, въпреки че за това имаше финансов ресурс по мярка 311 в миналия програмен период.
Фермерите трябва да търсят решения на местните проблеми, защото не всичко в ОСП е подходящо за нашите условия, каза още Силвия Атанасова. Разнообразяването на дейностите в селските райони е важно, за да се адаптират стопаните към промените в социално-икономическия живот в селските райони.
За подмярка 6.4 все още няма ясни правила как ще се прилага и това е пречка за стопаните. Необходимо е да има финансови инструменти за подкрепа на малките стопанства, които искат да диверсифицират дейността си, каза тя. Може да се развият иновативни услуги като менторинг, коучинг, туризъм на изживяванията, да прилагаме повече информационни технологии и други нови възможности, за да подкрепим местната икономика.