Руско ембарго: Зам.-министър Димитров предлага прием само по мярката за изтегляне от пазара

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Да бъде открит прием само по мярката „изтегляне от пазара” за безплатно предоставяне на плодове и зеленчуци на социални организации и учреждения. Това предлага заместник министърът на земеделието и храните Цветан Димитров в доклад относно проект на наредба за изменение на условията и реда за прилагане на временни извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на зеленчуците и плодовете заради руското ембарго.

Според предложението производителите на зеленчуци и плодове, които искат да приложат мярката, подават исканията в областната дирекция на Държавен фонд “Земеделие”. Предвижда се приемът на искания за изтегляне от пазара да бъде прекратен при постигане на определените на страната лимити.

Прилагането на мерките предвидени в регламента на ЕС и в наредбата е било няколкократно обсъждано през последните две години със заинтересуваните представители на бранша в сектора на плодовете и зеленчуците. Затова зам.-министър Димитров счита, че е изпълнено изискването проектът на нормативен акт да е съгласуван предварително със заинтересуваните лица.

Във връзка с удължаването с още една година, до 30 юни 2017 г., на периода на действие на руската забрана за внос на някои селскостопански продукти, в това число на плодове и зеленчуци, Европейската комисия издаде регламент за определяне на допълнителни временни извънредни мерки за подпомагане на производителите на някои видове плодове и зеленчуци. Подпомагат се производителите на домати, моркови, пипер, краставици, ябълки, круши, сливи, десертно грозде, киви, портокали, клементини, мандарини, лимони, зеле, карфиол, гъби, череши и меки плодове.

В момента компенсацията, която получават производителите на плодове и зеленчуци, които са избрали да се възползват от възможността да предоставят плодовете на благотворителни организации или фондации, училища, детски градини, детски лагери, лечебни заведения, старчески домове или места за лишаване от свобода, е в размер на 48.14 евро на 100 кг. и за транспортните разходи.

Ако черешите бъдат изтеглени от пазара и се предоставят за храна за животни, компенсацията ще бъде в размер на 16.045 евро на 100 кг., а ако бъдат унищожени на полето ще бъде в размер на 14.44 евро на 100 кг.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА