Русенска инициатива възпитава екологично поведение у младите хора

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Инициативата е реализирана по едноименен проект, изпълнен от Спортно туристическо и природозащитно дружество „Академик“ в партньорство с Русенския университет и читалище „Пробуда“ в с. Христо Даново, община Карлово. Основната му цел е да се формира екологично отговорно съзнание в колкото е възможно повече млади хора – ученици и студенти. Това съобщиха на пресконференция в Русенския университет председателят на дружество „Академик“, доц. Милко Маринов, ръководителката на студентския клуб „Зелени човечета“, доц. Маргаритка Филипова и други представители на инициативата.

В началото на проекта, през месец ноември 2014 г. е създадена екологичната коалиция “Аз обичам Балкана и се грижа за него”, в която се включват три доброволчески студентски групи от Русенския университет, една ученическа група от Русе и още пет  от селищата в непосредствена близост до територията на Парков участък „Клисура” на Национален парк „Централен Балкан” – Клисура, Розино, Христо Даново, Кърнаре и Тетевен.

В продължение на година коалицията организира 9 еколагера и провежда интерактивни тренинги с 223-ма младежи, чийто доброволчески труд надхвърля 600 часа – те маркират 19 туристически пътеки, поставят информационни знаци и указателни стрелки, обновяват лентовата маркировка. В хижите „Ехо“ и „Козя стена“ продължава екологосъобразно третиране на битовите отпадъци. Благодарение на проекта са създадени нови екологични коридори за съхраняване и поддръжка на местообитанията на балканската пъстърва по реките Дамлъ дере, Боба дере и Коджа дере.

В рамките на проекта е проведен и конкурс за рисунки и фотографии на тема “Аз обичам нашите планини зелени”. Така са мотивирани много млади хора (ученици и студенти) да се ангажират с каузата за опазване на природата, биоразнообразието и минимизирането на количеството на генерираните от хората отпадъци. В конкурса са се включили десетки младежи от  Русе, с. Христо Даново, с. Кърнаре, Клисура, а в заключителната изложба са подредени 34 творби.

За инициативата:

Инициативата „Заедно с грижа за дивния Балкан” е финансирана от Програмата за подкрепа на неправителствените организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство в тематичната област „Устойчиво развитие и опазване на околната среда” и е на стойност 15 400 евро.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА