Румънският пазар изпитва недостиг на картофи

Лилия Александрова
Лилия Александрова
1 Минути

Румъния изпитва недостиг на картофи. Цените на културата са се увеличили с повече от 20% през миналата година спрямо 2014 г., въпреки, че през месец юни ДДС за стоките бе намален от 24% на 9%, предава schweizerbauer.de.

Най-голямата пречка пред картофопроизводството в момента е липсата на помещения за складиране, обясни президентът на Съюза по хранително-вкусова промишленост в Румъния, Драгос Фрумозу. Ето защо предлагането на пазара на местна продукция е особено ниско през зимните месеци.

В следствие на това сега страната е залята с вносни картофи. Заради сравнително ниския си стандарт на живот румънците консумират много картофи, пише още schweizerbauer.de. Средногодишната консумация на глава от населението е 94 кг. Въпреки това производството на картофи в Румъния се свива с между 2,4 млн.т. и 4,1 млн.т. в периода 2011 до 2013 г. През 2014 г. тя бе 3,8 млн.т.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама