Рекордни площи биотехнологични култури засяти в световен мащаб през 2013 г.

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Рекордните 175.2 млн. хектара биотехнологични култури са били засяти през 2013 г. в света, съобщава Agra Europe. Годишният растеж на засетите площи представлява 3%, което е с 5 млн. хектара повече от 170-те млн. хектара, които са били засяти през 2012 г.

Индустриалното засяване на площи с генномодифицирани култури (ГМК) отбелязва растеж за седемнадесета поредна година, се казва в годишен доклад на Международната служба по усвояване на агри-биотехнологични приложения. За втора поредна година така наречените развиващи се страни отглеждат повече ГМК в сравнение с индустриализираните държави. Процесът при тях започна през 2012 г. Сега те отглеждат 94 млн. хектара ГМК или 54% от глобалното производство на ГМК.

Размерът на земя, на която се отглеждат ГМК в световен мащаб се е увеличил повече от 100 пъти от 1.7 млн. хектара през 1996 г. до 175 млн. хектара през 2013 г. Освен това според статистиката повече от 90% или 16.5 млн. фермери по света отглеждат ГМК. Повечето от тях са малки и разполагат с ограничени ресурси.

Общо 27 държави са отглеждали биотехнологични култури през 2013 г., като 19 от тях са били развиващи се държави и 8 са били индустриализирани. Първи по отглеждане на ГМК със 70.1 млн. хектара са САЩ, които имат и най-разнообразни култури – царевица, соя, памук, рапица, захарно цвекло, папая и тиква. Втора в класацията е Бразилия с 40.3 млн. хектара соя, царевица и памук. Аржентина отглежда 24.4 млн. хектара от същите три култури, докато Индия отглежда цели 11 млн. хектара памук. Канада отглежда 10.8 млн. канола (рапица), царевица, соя и захарно цвекло. Китай произвежда 4.2 млн. хектара памук, папая, домати и паприка, а Бангладеш разреши отглеждането на патладжани за първи път през миналата година. В ЕС шампион по отглеждане на ГМК е Испания, а като цяло Съюзът изостава в отглеждането на ГМО в сравнение с други региони в световен мащаб.

Испания отглежда около 136 962 хектара от царевицата ‘MON810′ на Monsanto, която в момента е единственият ГМО разрешен в ЕС. Това е увеличение с 18% на годишна база в сравнение с 2012 г. „Увеличението с 15% на площите за отглеждане на ГМО в Европа противоречи на твърденията, че ЕС не иска или няма нужда от ГМО. Необходимо е политическите лидери да поемат отговорност и инициатива да предоставят възможности на европейските фермери да избират какви продукти искат да използват“, каза Натали Мол, главен секретар на EuropaBio. „В това отношение Испания е лидер сред европейските държави. От 1998 г. насам, когато страната започна да отглежда генномодифицирана царевица, тя е намалила вноса на културата с повече от 853 000 тона.“, каза още Мол. Португалия, Чешката Република, Румъния и Словакия са единствените държави-членки на ЕС, които отглеждат ГМО, но общата площ при тях възлиза на 11 000 хектара. Това намаление на площите в сравнение с 2012 г. се отдава на тежките административни процедури, с които според Мол ЕС натоварва фермерите.

По-рано тази седмица ЕС не успя да одобри втора биотехнологична царевица, така наречената ’1507′ на Pioneer, въпреки че като цяло е настроена положително към едно такова решение. „За“ гласуваха 19 правителства в Европейската комисия, а 28 бяха против, но не се събра квалифицирано мнозинство, което означава, че царевицата получава автоматично одобрение.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА